Jak vybrat správný blok na nože do kuchyně?

Jak vybrat správný blok na nože do kuchyně? 1

Takže jste si vybrali ten správný nůž do kuchyně. Naučili jste se, jak o nože pečovat. Vybrali jste si také správný brousek, abyste udrželi své milované nože ostré. Nyní je čas najít správné místo pro jejich uložení, aby neztratily svůj krásný tvar a ostrost. Pomůžeme Vám pomůže vybrat ten správný domov pro Vaše kuchyňské nože!

Nejdříve ze všeho, proč si koupit blok na nože? Blok na nože umožňuje velmi bezpečné uložení kuchyňských nožů. Umožňuje Vám také mít nože vždy k dispozici, což Vám zase usnadní přípravu jídla. Ve skutečnosti může blok na nože zvýšit Vaši produktivitu a také může Vaší kuchyni dodat nádech noblesy.

Existuje mnoho druhů bloků na nože, ale dělí se hlavně na tři typy, kterými jsou:

Univerzální bloky na nože

Tyto bloky, často vyrobené ze syntetických materiálů nebo ze dřeva, se obvykle používají k uložení keramických nožů, ale lze je použít i k uložení ocelových nožů. Zvláštností těchto bloků na nože je, že je lze použít k uložení jakéhokoli druhu nože bez ohledu na jeho značku, tloušťku, výšku nebo tvar čepele.

Univerzální bloky jsou obvykle vyplněny tenkými nylonovými tyčinkami nebo vzájemně propojenými tyčinkami, které jsou většinou vyrobeny z polypropylenu. Tyče potažené pryží jsou ideální pro uložení nožů s čepelí, která nepřesahuje délku 20 cm (samozřejmě s výjimkou bloků, které jsou větší než průměr). Nože s delšími čepelemi můžete skladovat i nadále, ale část čepelí bude viditelná, což ovlivňuje estetiku bloku.

Díky nylonovým tyčím jsou nože po vložení do bloku zcela zajištěny a nejsou náchylné k poškrábání. Nylonová vlákna také udržují nože oddělené, takže se nemusíte obávat kolize čepelí. Většinou jsou nylonové tyče vyjímatelné, čímž Vám umožňují čas od času blok vyčistit, aby blok nezapáchal.

Klasické bloky na nože

Často jsou bloky na nože vyrobeny ze dřeva nebo z nějakého materiálu odvozeného od dřeva. Na rozdíl od univerzálních bloků jsou klasické bloky na nože vybaveny předdefinovanými otvory pro umístění určitých typů nožů. 

Tyto bloky jsou ideální pro umístění na pracovní desku a dobře se hodí do moderních kuchyní. U těchto bloků je důležité, abyste znali přesnou délku a šířku drážek, abyste věděli, které z Vašich kuchyňských nožů můžete do bloku vložit. Klíčovým aspektem tohoto bloku na nože je to, že snadno rozlišuje velikost nože, takže máte vždy jistotu při výběru správného nože při krájení různých potravin.

Magnetické bloky na nože

Některé jsou vyrobeny ze dřeva, jiné ze syntetických materiálů, ale obvykle všechny dobře ladí s moderní kuchyní. Na rozdíl od tradičních bloků na nože nemají tyto bloky žádné otvory pro uložení nožů, ale k jejich umístění lze využít celou plochu. Magnetické bloky na nože jsou vybaveny magnetickými systémy, které umožňují bezpečné udržení nožů na jejich místě. 

Chcete-li nůž z bloků vyjmout, jednoduše jej otočte a vytáhněte. Magnetické bloky na nože navíc nemají žádné uzavřené plochy, proto se velmi snadno udržují. Stačí jejich povrch přetřít vlhkým hadříkem, abyste mu vrátili jeho kouzlo. Je důležité vzít na vědomí, že keramické nože nejsou s těmito deskami kompatibilní, protože postrádají magnetické vlastnosti.

Ideální je vybrat si blok na nože od stejné značky, jako jsou Vaše kuchyňské nože. To Vám umožní zachovat design specifický pro danou značku a vytvořit si řadu nožů kombinací příslušenství stejné značky. Mějte však na paměti, že to není povinné! Většina kuchyňských nožů má stejnou tloušťku a výšku čepele. Můžete si vybrat blok nožů od jedné značky a koupit kuchyňské nože jiné značky; to je také v pořádku.

Nicméně pokud si chcete zkrátit výběr, můžete si jednoduše koupit blok s kuchyňskými noži. Existuje mnoho značek, které nabízejí bloky vybavené nejnutnějšími nástroji v kuchyni. Jedná se o chytrý způsob výběru bloku s noži, protože nákupem všech dohromady můžete ušetřit nějaké peníze. 

Některé bloky jsou dokonce vybaveny otvory, do kterých můžete uložit ocílku, nůžky na drůbež a nůžky. To je šikovná funkce, protože budete mít všechny nástroje na dosah ruky. Příprava receptů je pro Vás proto snazší.

Chcete-li udržet své bloky v prvotřídním stavu, doporučujeme je vždy ručně umýt. Myčka nádobí se totiž k jejich mytí nedoporučuje. Mohlo by dojít k poškození bloků a následně by již nechránily Vaše nože. K tomu, aby byly Vaše bloky čisté, stačí trocha vody a trocha mýdla. Na dřevěné bloky nožů můžete čas od času nanést olej, který jim dodá lesk.