7 největších chyb při svépomocném zařizování koupelny

7 největších chyb při svépomocném zařizování koupelny 1

Řeknete si – to už je jen věda, zařídit koupelnu. No věci, které na první pohled vypadají jednoduše, v sobě nakonec skrývají největší nástrahy. Kterým chybám při svépomocném zařizování vyhnout?

Nekvalitní zařízení

Koupelna je většinou malá místností, ale s velkým významem. Zasloužíte si, aby byla krásná a funkční, proto se nevyplatí šetřit na jejím vybavení.
Pokud chcete, aby sloužila dlouhá léta, investujte do kvalitních baterií, obkladů a nábytku, který zvládne náročné podmínky denního provozu a zvýšenou vlhkost.
Levné výrobky zpočátku vypadají dobře a možná vás těší finanční úspora, ale velmi brzy se projeví jejich slabiny. Protékající záchod, kapající baterie, navlhlé skříňky z dřevotřísky, případně ošoupání obklad atmosféru wellness neposkytnou.

Křivé stěny a nepravidelné spáry

No neprofesionální obložená koupelna dokáže zohyzdit i nejkrásnější obkládačky a dlažbu. Křivé stěny, nepravidelné spáry, viditelné úlomky obkladů kolem baterií …
Než se pustíte do práce se pohrajte se způsobem rozložení spár, soustřeďte se hlavně na místa, na které po vstupu do místnosti nejdříve padne zrak – okolí umyvadla, sprchy, WC. Rovně položený obklad a pravidelná síť se stejně širokými spárami jsou jasným znakem profesionality.

Nesprávné rozložení

Zdá se jednoduché do koupelny umístit vanu, sprchový kout, umyvadlo, případně toaletu. Pro pohodlné a bezpečné používání tyto předměty musí mít dostatečný prostor. Rozvrhněte je s přihlédnutím na ergonomii. Nejpoužívanějším předmětem je umyvadlo, jehož šířka i hloubka mohou být různé.
Podle průměrné výšky člověka se doporučuje osadit do výšky 80 cm a před ním okolí musí zůstat volný prostor pro manipulaci alespoň 60 – 90 cm.

Málo místa na „trůnu“

Svůj prostor si žádá i  toaleta . Od stěny musí zůstat vzdálenost 15 – 20 cm a pokud s toaletou sousedí bidet nebo jiný předmět tak alespoň 30 cm. Před toaletou by měl být volný prostor 60 x 50 cm. V opačném případě se budete cítit stísněně. Záchod osaďte do takové výšky, abyste si mohli pohodlně sednout i vstát. Pro nejjednodušší údržbu sáhněte po závěsném variantě.

Sprchový kout nebo vana? 

Pokud máte místo, můžete mít obojí. Nesnažte se je však za každou cenu natlačit do malé koupelny a raději se rozhodněte pouze pro jedn o. Navíc sprchování je zdravější a úspornější . Sprchový kout má mít alespoň 90 x 90 cm , v menším se budete cítit jako sardinka, ale klidně může být větší.
Před koutem i vanou také ponechejte prostor, abyste mohli bezpečně vyjít a otřít se. Mělo by to být 90 – 120 x 70 – 120 cm.

Příliš výrazné barvy

Mít svou oblíbenou barvu je fajn, ale obklopit se jí v koupelně se nemusí vyplatit. Stejně jako slepě následovat trendy, které se mění každý rok . Co uděláte, když koupelna vyjde z módy nebo se vám omrzí? Raději vytvořte nadčasovou a barevně umírněnější koupelnu , která neomrzí a vždy ji dokážete vynoviť díky barevným doplňkem.

Bílé spáry = čistota? 

Omyl! Častou chybou je, pokud z touhy po sterilním a čistém vzhledu sáhnete na podlaze po bílé spárovací hmotě. Vaše představa se brzy rozplyne a vy budete muset drhnout kartáčkem zanesené spáry. Dnes si můžete vybírat z  rozsáhlého vzorníku barev .
Navíc, při velkoformátovém obkladu určitě nechcete, aby byly spáry viditelné a toužíte vytvořit jednolitou plochu. Tehdy je nejvhodnější spárovací hmota v barvě obkladu . Skvěle však vypadá i kontrastní odstín, který vyzdvihne barvu samotného obkladu.