Barvy podpoří atmosféru místností

Barvy podpoří atmosféru místností 1

Trendem interiérových barev jsou letos růžové odstíny. Přestože jde o běžnou barvu, málokdo si troufne umístit ji i jinam než do dívčí pokoje.

Růžová přitom symbolizuje jemnost, něhu, citlivost a klid. V interiéru vytváří pocit harmonie, uklidňuje a zároveň povzbuzuje k citové otevřenosti a komunikativnosti. Do růžové proto slaďte například obývací pokoj. Její působení na lidské rozpoložení se do obýváku velmi hodí, protože patří k centrálním místnostem domova, kde se obvykle odehrává většina rodinného dění. Růžová však není příliš vhodná do kuchyně, protože zvyšuje chuť na sladké.

„Při využití růžové barvy v obývacím pokoji je namístě střídmost, aby celková podoba prostoru nevyvolala nechtěný kýčovitý dojem. Bohatě postačí částečná růžová malba, případně vkusné doplňky nebo kusový nábytek. K teplému odstínu růžové na stěně se nejlépe hodí čistě bílá obývací stěna nebo nábytek v čokoládově vyhotovení, „doporučuje Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek. Bát se v obývacím pokoji nemusíte ani červené nebo purpurové barvy, které působí dynamicky, zvyšují aktivitu a posilují soudržnost.

Moderní neonové barvy se nebojte využít iv interiéru. Zářivé odstíny vyvolávají pocit radosti, svěžesti, spokojenosti, podporují dobrou náladu a povzbuzují kreativitu.

Připomínají totiž přirozený zdroj světla, které příznivě účinkuje na lidskou psychiku. Nic se však nesmí přehánět, protože převaha neonů různých odstínů může nechtěně působit až psychedelickými a vyvolávat nevolnost.

Výraznými barvami můžete příjemně ozvláštnit dětský pokoj, protože podporují hravost a fantazii, a tím i vývoj dítěte. Zatímco v ostatních místnostech by měl převládat jen jeden barevný odstín neonu, v dětském pokoji se nemusíme bát ani kombinace více zářivých tónů, například růžové a zelené. Výrazné neonové barvy jsou vhodné na drobný kusový nábytek, jako například poličky, taburety či židle, a také na doplňky.

Dodnes tabuizovaných interiérovou barvou je černá. Ta na rozdíl od růžové dokáže vyvolat pocit neklidu, úzkosti, deprese i smutku. Pokud ji však použijete správně, dokáže místnost otevřít v elegantním a moderním světle. Černá barva se nedoporučuje na velkoplošné stěny a měla by sloužit spíše jako doplňková barva na výklencích, dekorech stěn nebo plochách menších rozměrů.

S černou se vyplatí překročit hranice předsudků a umístit ji například do ložnice. V ní totiž na lidské vnímání působí tajuplně, elegantně i sexy. Sáhněte například po černo-bílé kombinaci v podobě malého nábytku, jakým jsou noční stolky nebo skříňky nebo ji zkuste na drobných doplňcích. „Pro méně odvážné je správným krokem šedá barva, která vyjadřuje eleganci, preciznost a důstojnost. Působí klidně a vyváženě, zvláště v stříbrném variantě, „přiblížila Petra Triščíková. Podobnou atmosféru jako černá či šedá v ložnici vyvolává i fialová barva, která zároveň podporuje usmíření hádek.

Vhodnou barvu interiéru můžete určit i na základě vaší osobnosti. Sangvinik, kteří jsou aktivní, veselí a přátelští, nejvíce sluší žlutá barva. Ta působí optimisticky a svěže. Například do obývacího pokoje si pořiďte kulatý žlutý konferenční stolek, do dětského pokoje zase postel se žlutými detaily. Pokud patříte mezi melancholiky, budete se nejlépe cítit v uklidňující modré, která vyvolává pocit harmonie, nezatěžuje psychiku starostmi a přináší klid. Jemnou atmosféru obývacího pokoje dotvoří například modré prošívané křeslo, v pracovně melancholik poslouží modrá kancelářská židle.

Pokud patříte mezi choleriky, budou vám vyhovovat temperamentní barvy, například červená. Ta totiž podporuje dynamiku a temperament osobnosti. Do ložnice je vhodná například červená šatní skříň, do obývacího pokoje zase červená pohovka nebo křeslo. Ideální však tuto barvu doplňte neutrálními barvami, jakými jsou bílá či šedá nebo zklidňujícími odstíny, například zelenou.V převládající zelené se naopak nejlépe bude cítit flegmatik, protože tato barva vyvolává pocit jistoty, bezpečí a symbolizuje relaxaci. Hodí se například na židle či křesla, ale i na stěny v kombinaci se světlým nábytkem.