Salát patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, kterou má rád snad každý, skvěle se hodí do zeleninových salátů, jako příloha k různým jídlům či součást jídel. Salát patří mezi rostliny, které jsou jednoleté, takže získáte úrodu a po roce ho vyhodíte pryč. Někdy je to opravdu výhoda, protože se nemusíte bát o přezimování.
Chtěli byste si i vy doma vypěstovat tuto zelenou dobrotu, která je plná vitamínů a je chutná? Péče vůbec není těžká a určitě ho velmi jednoduše vypěstujete i ve své zahrádce.
Péče
Salát má velmi rád chladnější počasí bez slunečního záření . Z toho také vyplývá, že se začíná sázet a sít těsně před teplými měsíci. Existuje hned několik druhů této zeleniny, mezi kterými si můžete vybírat. Nejlépe však uděláte pokud si koupíte hned několik druhů, abyste zjistili, který vám bude chutnat a nejlépe ho vypěstujete.
Mezi nejznámější saláty patří římský , který má velmi chutné listy, svinuté do hlávky, polo římský salát , který má zas o něco kratší listy, hlávkový máslový salát , který patří mezi ty nejběžnější a nejchutnější. Jeho listové hlávky jsou velmi husté a větší. A nakonec nesmíme zapomenout ledové saláty , které najdeme iu nás v hypermarketech a místních obchodech.
Pěstování salátu
Pěstování salátu není vůbec složitá věc. Stačí když budete vědět základní informace, které je třeba dodržovat a vaše nadílka salátu bude velká. Jednou z nejdůležitějších podmínek, které musíte dodržet jsou teplotní podmínky pro pěstování. Salát má raději spíše chladnější podmínky mezi 10-20 stupňů Celsia . Některé saláty jsou dokonce tak odolné, že dokáží vydržet i mrazy. Právě v tom mají výhodu, protože v dubnu ještě poslední mrazy mohou nastat.
O správné umístění salátu je velmi důležité. Měli byste vybrat otevřené plochy, kde bude mít zelenina dostatek místa na růst a bude moci zadržovat vodu. Půda by měla být velmi úrodná, aby se mohlo salátu dobře dařit. Měňte však místo pro saláty každý rok, protože na tok jistém místě se jim dva či tři roky po sobě nemusí dařit.
Kdy sázet?
Druhou, velmi důležitou podmínkou je správné načasování výsadby. Mnohé druhy se dají vysazovat po celý rok, kromě měsíců, kdy je zem zmrzlá a pokrytá sněhem. Vyhněte se však sázení druhů, které mají rádi teplo, v chladných měsících, protože by se jim nemuselo dařit a nemuseli byste mít z úrody opravdu nic. O druzích salátů si něco dopředu nastudujte, abyste nesázeli a nedělali zbytečnou robotu.
Koncem léta se vysazují ty odrůdy, které mají rádi chlad a zimu, čili zimní saláty. Ty dokáží i přezimovat a sbírají se až na jaře. Přesně naopak to platí při letních salátech, které však mají větší tendenci přežít.
Sběr
Listový salát můžete sbírat již sedm týdnů po sklizni, takže úrodu máte už o opravdu pár dní. U hlávkových salátů je to 10-11 týdnů. Při tomto druhu si musíte bohužel počkat déle. Hlávkový máslový, římský či kudrnatý můžete sbírat hned po tom, jak dorostou do požadované velikosti. Skladujte je v lednici nebo ve studené a chladném sklepě, kde vám vydrží déle.