Pěstování jahod

Pěstování jahod 1

Které odrůdy pěstovat v nádobách? Jak si prodloužit sběr jahod? Vyžadují jahody v nádobách speciální substrát? Kdy je nejvhodnější čas na vysazování sazeniček? Odborník nám dal odpovědi.

Které odrůdy pěstovat v nádobách?

Určitě budete spokojeni, pokud si vysadíte odrůdu ‚Flair‘, která v našich podmínkách dozrává jako první. Vhodné jsou i časné ‚Clery‘, ‚Daroyal‘, ‚Darselect‘, ‚Honeoye‘. O několik dní později dozrává vynikající ‚Elsanta‘, ‚Sonáta‘, ‚Elianny‘, ‚Korona‘ nebo ‚Polka‘. Jako poslední dozrávají ‚Salsa‘, ‚Florence‘ a až po nich, na konci července ‚Malwina‘.

Jak si prodloužit sběr jahod?

Abyste měli chutné jahody od začátku května do konce července, bylo by ideální vysadit několik rostlin z více odrůd, například ‚Flair‘ – ‚Clery‘ – ‚Korona‘ – ‚Florence‘ – ‚Malwina‘, nebo ‚Flair‘ – ‚Honeoye ‚-‚ Elsanta ‚-‚ Salsa ‚-‚ Malwina ‚.

 Další možnost jsou remontantné, tedy stálerodiace odrůdy, které začínají rodit až v červenci, ale čerstvé jahody můžete na balkoně obírat ještě v říjnu. Nejlépe chutná ‚Sweet Evi‘ nebo ‚Evi 2‘, ‚Albion‘, ‚Mara de Bois‘ …

Vyžadují jahody v nádobách speciální substrát?

Nádoby naplňte zahradním substrátem nebo speciální zeminou na pěstování jahod. Zeminu třeba řádně upěchovat, neboť jahody při vysazování nemají rádi nakypřenou půdu. Minimálně jeden den před vysázením naplněné nádoby dobře zalijte, aby zemina byla přemokřená.

Kdy je nejvhodnější čas na vysazování sazeniček?

Abyste dočkali velmi rané úrody, vysaďte jahody už v srpnu. To však znamená, že se musíte o ně starat během celé zimy. Je třeba je zalévat a chránit před mrazem přikrytím fólií.

Druhá, jednodušší možnost je vysazení jahodových frigo sazeniček na jaře, v březnu nebo dubnu. V tomto případě se sladké úrody dočkáte o 6 až 8 týdnů po vysazení. V obou případech musíte dávat pozor, aby květy jahod nepoškodily pozdní jarní mrazy. Pokud hrozí, zakryjte celé rostliny na noc průhlednou fólií, při větších mrazech pomůže, pokud pod ni umístíte i netkanou textilii. První úroda jahod vám přinese velké plody, čímž jsou rostliny starší, tím mají menší plody, proto rostliny po ukončení prvního nebo druhého sběru zlikvidujte.