Změny v bytě uděláte i bez výměny nábytku

Změny v bytě uděláte i bez výměny nábytku 1

Obdivujete pěkně zařízené byty na stránkách časopisů, ale finance vám nedovolují pořídit si drahý nábytek a speciální designérské doplňky? Řešení může být jednoduché: z časopisů načerpejte jen inspiraci a přeneste ji do vašich reálných podmínek.

Přiblížit se k vysněnému bydlení není nemožné. Pamatovat si třeba několik pravidel, jimiž se řídí bytoví architekti, a následně je přenést do praxe. Docílit v bytě punc luxusu pomohou i maličkosti, nemusíte se hned pouštět do výměny nábytku. K dobrému výsledku vás dovede i konzultace s architektem, který poradí triky, na které byste vy běžně nepřišli. Málokdo si například uvědomuje, že vysoké a štíhlé kusy nábytku působí štíhlejší a elegantnější jako masivní kusy. Dosáhnout elegantní nádech v místnosti však nemusíte jen výměnou zařízení. Vyzkoušejte na stěnu pověsit velký obraz, ale rozčleněn na několik vysokých a štíhlých kusů. A nemusí jít o dílo žádného světoznámého designéra. Dobrou službu udělá i zajímavá fotografie vytištěná ve velkém formátu. Pozor si dejte na vhodný motiv. Neměl by být velmi složitý ani příliš barevný. Rámečky také nestojí mnoho, klidně je nakupte v běžných obchodních řetězcích.

Dalším oblíbeným trikem designérů jsou promyšleně rozmístěny zrcadla. Dokáží opticky změnit velikost místností a iz menší tmavé pokoje udělat příjemnější místo. Dobrou službu udělají i tapety. Nebojte se je použít v kterékoli místnosti. Můžete je aplikovat jen na jednu stěnu a zkuste ty s netradičním motivem. Rovněž nimi lze opticky měnit dispoziční řešení místnosti a podle potřeby pokoj „zvětšit“ či „zmenšit“. Do takových prostorů bytoví architekti doporučují světlé barvy. Pokud již máte tmavší nábytek, doplňky volte rozhodně ve světlých tónech. Nebojte se pudrové, béžové, smetanové nebo světle růžové. Pamatujte si, že luxusně působící interiéry nikdy nehýří pestrými barvami. Stěny volte v střídmých barvách a podlahy by měly zůstat rovněž v neutrálních tónech.

Interiér by měl být zařízen v jednotném stylu. Mít jednotný styl v celém bytě je navíc velmi praktické, můžete tak navzájem kombinovat a přemisťovat nábytek z jednotlivých pokojů. Pokud zvolíte zařízení v střídmém stylu, narušte ho výraznými prvky. Například polštáři nebo dlouhými závěsy se zajímavým až výstřední potiskem.

Pěkné bydlení z velké části tvoří doplňky. Co se jich týče, žádoucí nejsou přeplněné poličky. Do polic umístěte pouze knihy, vázy či svíčky rozdílných velikostí. Polička nesmí být přeplněná, stačí několik knih, jedna váza nebo jedna svíčka. I když se prostor může zdát nevyužitý, výsledný efekt bude skvělý. Myslete na to, že vystavené dekorace by měly hodit ke zbytku zařízení a pokud nechcete, aby působily chaoticky, vytvořte skupinky z předmětů s podobným vzhledem, obrazy zase umístěte do jednotných rámů.