Chystáte se malovat? Pozor na negativní vlastnosti barev!

Chystáte se malovat? Pozor na negativní vlastnosti barev! 1

Všechno má své klady a zápory.

Dnes si dáme trošku filozofie. Vlastnosti barev jsou několikrát opakovanou pohádkou, ale většinou se zastavujeme pouze při jejich pozitivních vlivech na naše tělo či duši. Pokud se chystáte malovat či volíte barevnost dekoru do vašich pokojů, měli byste myslet také na druhou stranu mince, a tedy negativní vlastnosti barev. Vynasnažíme se je shrnout:

  • ČERNÁ – obecně temná barva je upřednostňována zejména rebely a těmi, kteří mají rádi tajemství, samotáři, introverti. Jelikož černá v sobě odráží celé barevné spektrum, její efekt na osobnost je podobný. Je to barva luxusu a měly by se jí vyhýbat ti, kteří mají sklon k depresím.
  • FIALOVÁ – převaha této barvy v interiéru způsobuje dojem nevkusu a láci. Jelikož je to energeticky nevyvážený odstín, mají ji v oblibě lidé s hormonálními problémy. Je také znakem útlaku, podřízenosti, introvertnosti.
  • RŮŽOVÁ – může být projevem citové nezralosti a často se spojuje s demaskulinitou, sexualitou a fyzickou slabostí. Vyhýbat by se jí měli ti, kteří často bojují s rozlišením snu a reality.
  • ORANŽOVÁ – použití oranžové může v negativním smyslu znamenat jakousi nevyzrálost, nedostatek, frustraci. Obecně ale při této barvě převažují její pozitivní účinky – radost, vytrvalost, teplo.
  • HNĚDÁ – tato barva může být projevem nedostatku humoru i kultivovanosti a znakem uzavřeným. Naopak pozitivně ji vnímáme zejména pro její propojení s přírodou a působí velmi seriózní až strojeně.