Když se ocitnout na dlažbě, tak na velkoformátové

Když se ocitnout na dlažbě, tak na velkoformátové 1

Dlažba má svoje pevné místo nejen v koupelně. Které výhody má velkoformátová dlažba a na jaké novinky se v této sféře můžeme připravit?

Výhody uplatnění dlažby

Pro dlažbu se obvykle majitel domu nebo bytu rozhodne především kvůli její praktičnosti. Vysoká tvrdost povrchu zaručí, že se dlažba nepoškodí tak snadno jako například PVC. A to ani po pádu ostrého nebo těžkého předmětu, což se vám může poměrně snadno přihodit třeba v kuchyni. Oproti dřevěné podlaze se dlažba snáze udržuje, většinou stačí setřít vodou a jednou za čas ošetřit speciálními přípravky. Při rozhodování o tom, který typ krytiny pořídit, bude zajisté pro dlažbu hovořit navíc i příznivá pořizovací cena.

Keramická dlažba se musí přilepit, nicméně vyžaduje silnější vrstvu lepidla. To dovoluje zarovnat drobné nerovnosti v podkladu. Není tedy nutné podklad tak dokonale připravovat a celý proces pokládky se výrazně zjednodušuje. Podklad může mít i určitý vyšší podíl zůstatkové vlhkosti. Podlahu je možné položit, aniž by to její funkčnost později jakkoli negativně ovlivnilo. A samozřejmě vlhkost nevadí nijak významně ani již položené dlažbě.

A ještě jeden důležitý benefit tento typ podlahové krytiny má: Je jím její rozměrová stálost. Některé materiály totiž mohou mít sklon reagovat na změny okolního prostředí, hlavně teploty. To se týká například vinylu. Dlažba nereaguje nijak, svůj objem nemění.

Podlaha ve velkém stylu aneb velkoformátová dlažba

Velkoformátová dlažba má mnoho výhod. A to jak těch praktických, tak i těch ryze estetických. Velkoformátová dlažba je krytinou nadčasovou, působí velmi elegantně. Oproti klasické dlažbě navíc dokáže přispět k optickému zvětšení prostoru. Chcete-li tento vjem maximalizovat, zvolte jednotnou velkoformátovou dlažbu na podlahu i na zdi.

Objevuje se jak v interiérech, tak i částečně v exteriérech. Svoje místo už ani zdaleka nemá pouze v kuchyních a koupelnách. Dlažbu můžeme uplatnit také v obývacím pokoji, kde vytvoří efektně minimalistický dojem.

Budeme-li dlažbu posuzovat podle praktičnosti, velké formáty jednoznačně vítězí malým počtem spár. To znamená snazší úklid a ve výsledku i zdravější prostředí. V exponovaných místech, kde je vlhko, totiž mnohdy ani při sebevětší pečlivosti nelze bránit vzniku plísní. Jediným řešením pak je právě snaha o omezení počtu spár, ve kterých se mohou usazovat nečistoty.

Aktuálně ze světa velkoformátové dlažby

Velkoformátová dlažba původem portugalské značky Margres reprezentuje právě designovou dlažbu vhodnou do každého interiéru. Zároveň se hodí i tam, kde se počítá s výraznější zátěží podlahy. Jako kolébka interiérového designu je tradičně vnímána Itálie. A potvrzují to také obklady a dlažba Atlas Concorde.

Z dekorů se tradičně na výsluní drží hlavně imitace kamene, zejména mramoru. Neustává ani obliba kamene nebo dřeva. Aktuální trendy se však obracejí i k napodobování jiných méně obvyklých povrchů, například textilií, většinou hrubě tkaných. Díky tomu se dlažba stává přijatelnou volbou pro daleko širší okruh zákazníků. Mizí totiž chladný a sterilní dojem, který může tento povrch v mnoha lidech vyvolávat.

Přece ale jen jednu negativní stránku velkoformátová dlažba má. A to je její pokládka. Pokud se rozhodnete položit si velkoformátovou dlažbu sami, nebo povoláte pokladače, kteří nejsou tolik zdatní, můžete se se zlým potázat. Velkoformátové dlažba vyžaduje kvalitní a poměrně obsáhlé množství lepidla. Obraťt