Líbí se vám pivoňky? Rozmnožte si je!

Líbí se vám pivoňky? Rozmnožte si je! 1

Koncem srpna nastává čas na množení pivoněk. Jsou to velmi oblíbené květiny v našich zahradách. No pokud vám z roku na rok přestávají kvést, zkuste obnovit jejich růst a namnožte si nové jedince.

 Hybridy pivoňky bělokvěté ( Paeonia lactiflora ) jsou velmi vytrvalé rostliny , takže jejich třeba i dvacet let můžete pěstovat na stejném stanovišti. Když však začínají méně kvést nebo si je chcete namnožit, konec srpna je nejlepším termínem pro dělení oddenků a přesazování.

Jednoduchý postup

Listy starých rostlin třeba seříznout a pomocí ryľovacích vidlí vybrat ze země podzemní část . Svazek oddenků pak ostrým rýčem rozsekejte tak, aby každý díl měl dostatečné množství kořínků a nejméně dva vegetační pupeny . Oddělené části v ysaďte na novém stanovišti mělce do půdy . Při hlubším vysazení by kvetly jen velmi málo nebo by nekvetly vůbec. Vysazené řízky pořádně přitlačte a vydatně zavlažte .

Výživné stanoviště

První květy se zpravidla objeví o rok či dva po výsadbě . Pivoňky oblibě hlubokou půdu bohatou na živiny s vysokým obsahem humusu. Nejlépe se jim daří na slunném stanovišti. Velké dekorativní květy jsou vhodné i do vázy, ledaže okvětní lístky brzy opadají. Některé odrůdy mají nádhernou jemnou vůni.