Jaký má být pokoj pro školáka

Jaký má být pokoj pro školáka 1

Pro školáka je dobře zorganizovaný dětský pokoj to, co pro vás kancelář. Ukážeme vám krok za krokem, jak má vypadat.

Dětský pokoj je nejen místem her a odpočinku. Nejpozději s nástupem do školy jste jistě začali řešit i psací stůl a místo na všechny dětské knížky, sešity, omalovánky, tužky a jiné důležité věci. A právě v jejich organizaci je tajemství úspěchu ve škole! 

Prázdný stůl

Děti na prvním stupni potřebují stále mnoho času na hru a tvoření. Nezapomeňte na to vedle zařizování pokoje. Stůl školáka však zařiďte tak, aby pracovní plocha nebyla založena trvalo výstavou hraček, knížek či papírů. Ke stolu by si dítě mělo mít možnost sednout a hned pracovat. Proto po každé činnosti věci odložte, stejně jako se to dělá ve škole na vyučování. 

Méně je více

Děti potřebují přehled, jinak si nedokáží udržet ve věcech pořádek a jsou zahlceny. Pokud se vám doma nasbíralo mnoho školních pomůcek, odložte je stranou a dejte dítěti používat jen několik nezbytností. Postačí jedno pero, jedna sada tužek a jeden blok. Podle potřeby pak vyberete či dokoupíte další. 

Přehled a dostupnost

Respektujte své dítě. Některé děti si snadněji udrží pořádek, pokud mohou věci uložit do krabic, jiné potřebují mít vše přehledně vyrovnané a roztříděné na poličkách. Pomozte dítěti v pokoji uložit školní pomůcky a hračky tak, aby si dokázalo věci samy vzít i uklidit a aby zároveň rozumělo, jak kterou věc odložit. 

Jednoduché rituály úklidu

Ačkoliv dítě uklízí samy, potřebuje při této činnosti společnost. Vyhraďte si na úklid svou absolutní pozornost. dítěti řaďte, vysvětlujte a ukazujte. a hlavně výsledek zkontrolujte. Pozitivní zpětná odezva ho motivuje k pořádku v pokoji i do budoucna. Každodenní úklid by mělo trvat jen několik minut.

Nebojte se vyřazovat

Nenechte se nachytat. Děti vždy touží po mnoha věcech, brzy se vám však stane, že je pokoj plná hraček a předmětů, které jen překážejí. Zaveďte pravidlo, že za každou novou věc jednu starou vyřadíte. Hračky a věci, se kterými se dítě již nehraje, vyhoďte, darujte nebo prodejte.