Příliv turistů zvedl místním na Ibize nájmy do astronomických výšek

Příliv turistů zvedl místním na Ibize nájmy do astronomických výšek 1

Obyvatelé španělského ostrova Ibiza, který je obětí masového cestovního ruchu, stále více čelí problémům s bydlením. Miliony návštěvníků, jejichž přitahují prohýřené noci a tyrkysové moře, přispěly k explozivnímu růstu nájemného.

Gabriel Alberto, který loni opustil svou manželku, nyní žije v dodávce vybavené pohovkou. Slouží mu jako postel, má tam i televizor a plynový sporák, na střeše jsou fotovoltaické panely, které vyrábějí elektrickou energii, napsala agentura AFP.

„Není snadné bydlet v dodávce, ale nájemné stouplo do závratných výšek. Nelze ho zaplatit, „rozčiluje se sedmatřicetiletý Argentinec, který žije na tomto Baleáry od roku 2000. Před devíti lety, když se mu narodily děti, stačilo k pronájmu domku 400 euro. Dnes za stejné peníze sotva najde jednu místnost, kterou navíc musí s někým sdílet.

Malý ostrov Ibiza, kde mají celebrity své jachty a mladí flámují, zažívá nový příliv návštěvníků od doby, kdy opadl zájem o nestabilní destinace jako je Egypt, Turecko nebo Tunisko.

Počet turistů, kteří navštívili ostrov v roce 2010, byl 1,7 milionu. V minulém roce to byly tři miliony. Ibiza má rozlohu 572 čtverečních kilometrů a žije tam 142 000 obyvatel. Silná poptávka znásobil sezónní ceny nájemného a přispěl ke spekulacím. Dnes tam těžko najdete pokoj k pronájmu za cenu 600 eur.

Občanské sdružení afectados por los Alquileres (Postižení nájemným), kritizuje už měsíce nehoráznou nabídku: 500 eur za měsíc jen za balkon, 300 eur jen za matrace bez koupelny, 2100 eur za malý karavan …

Gabriel, který má měsíční příjem ve výši 1400 eur, se rozhodl koupit si malou dodávku za 3000 eur. Na pozemku, kde stojí, jsou zaparkovaná čtyři karavany. Bývají tam ti, kteří nemají na nájemné. Situace se zhoršuje během sezóny, kdy je počet lidí na ostrově třikrát vyšší a ceny prudce stoupají. A pro sezónní pracovníky, často nekvalifikovaných, jsou nájmy nepřístupné.

„Předtím mi přišlo deset až dvanáct sezónních zaměstnanců, dnes jeden nebo dva,“ řekl majitel restaurace Joan Riera.

Nemocnice Can Misses, hlavní zdravotnické zařízení na ostrově, dokonce uvolnila jedno patro pro sezónní pracovníky. Třicetiletý biolog Javier Segura se tam ubytoval v červnu tři měsíce. Chtěl si najít svůj vlastní byt, ale po neúspěšném hledání musel zůstat v nemocnici.

„Byt stojí více než 2000 nebo i 3000 eur,“ stěžuje si.

„Celý systém se převrátil. Dříve zde byly bytové domy a turistické zóny, ale dnes jsou všude turisté, „říká šéf jedné z organizací na propagaci turistiky Lucas Prats.

Regionální parlament v červenci přijal zákon, který zakazuje sezónní pronájem nemovitostí bez povolení a který omezil počet objektů pro turistiku na 623 000. V následujících letech by se měl tento počet snížit na 500 000. Cílem je zabránit tomu, aby se turistika, která je pro ostrov životně důležitá, nestala noční můrou.

Než se Ibiza stala v šedesátých letech oblíbenou turistickou destinací, jen těžko prožívala z rybolovu a zemědělství. „Všichni tu dnes žijí z turistiky. Musíme však dospět k tomu, aby mohli místní obyvatelé žít normálně vedle turistech. Uvědomujeme si přitom, že nám turisté během několika měsíců způsobí problémy, „vysvětluje Prats.