Skleněné vs. pevné kovové víko z nerezové oceli: Které jsou lepší? Co univerzální víka?

Skleněné vs. pevné kovové víko z nerezové oceli: Které jsou lepší? Co univerzální víka? 1

Pokud už máte několik skleněných nebo nerezových poklic, používali bychom je dál.

Pokud začínáte od nuly, doporučili bychom POUZE víka z nerezové oceli nebo skla a žádné jiné materiály. To je ve zkratce vše.

Dlouhý příběh:

Hliníkovým poklicím bychom se pokud možno vyhnuli, protože

  1. a) chemicky reagují s potravinami (ne že by se poklice často dotýkaly potravin)
  2. b) jsou měkké, takže se mohou deformovat mnohem snadněji než poklice ocelové

Deformovaná víka nemusí sedět rovně, a proto nemusí dobře utěsňovat páru. Měděná víka jsou teoreticky v pořádku, ale jsou také drahá a časem oxidují do špinavých barev, pokud se neočistí. Litinové poklice jsou velmi těžké a litina je křehká, a tak může při dostatečném počtu pádů prasknout. Litina je také náchylná ke korozi, pokud není potažena něčím, jako je smalt. Hliník, měď a litina také lépe vedou teplo než nerezová ocel, takže se rychleji zahřívají, proto buďte opatrní.

Pokud nesnášíte více pokliček, doporučuji pořídit si univerzální pokličku z nerezové oceli. Tyto poklice mají malé vroubky, díky kterým se údajně hodí na jakoukoli velikost pánve. Univerzální poklice mají obvykle velmi velký průměr, protože mají být, no, univerzální.

Nevýhody univerzálních poklic:

Je možné, že budete chtít zakrýt více hrnců najednou.

Mnoho hrnců má rukojeti, které vyčnívají nahoru a ven, a pokud je úhel příliš vysoký nebo průměr příliš malý, pak se Vám na hrnec velká univerzální poklice nevejde.

Univerzální poklice obvykle špatně utěsňují páru.

To by stačilo. Promluvme si o skleněných a nerezových poklicích.

Sklo vs. cena víka z nerezové oceli

Výroba skleněných vík je levnější než výroba vík z nerezové oceli. Pokud kupujete víka od třetích stran, dostanete se zpravidla na nižší cenu u skleněných vík než u silných vík z nerezové oceli 18/8. Levnější nerezová víka jsou obvykle tenčí nebo vyrobená z levnějšího nerezu 18/0, který je náchylnější ke korozi.

Sklo vs. univerzálnost nerezové oceli

Toto je těžké rozhodování. Nerezová ocel má vysoký bod tání (přes 2500 F) a vydrží vše, co Vaše trouba dokáže vyprodukovat. Tvrzené sklo obvykle dosahuje mnohem nižších teplot, v závislosti na rukojeti a výrobci, a i když sklo zvládne vyšší teploty, knoflík obvykle není tak dobře připevněn a nedokáže překročit teplotu kolem 350 stupňů Fahrenheita. To by však mohlo být pro Vaše potřeby dostatečně vysoké.

Na druhou stranu je sklo průhledné a teoreticky můžete přes sklo vidět, jak se pokrmu daří, zatímco ocel je neprůhledná a nemůžete vidět, jak se pokrmu daří, pokud nezvednete pokličku, čímž pokrm ochladíte. V praxi se sklo zamlžuje, i když existují řešení, jako je nechat víko zamlžit a pak ho rychle otevřít a zavřít, aby se kondenzace setřásla.

Teoreticky jsou skleněné poklice lepší pro vaření. Sklo je lepší izolant než nerezová ocel, takže by se dalo předpokládat, že skleněné poklice budou lépe zachycovat teplo než nerezové. Na druhou stranu je mnoho skleněných vík vybaveno otvory pro odvod páry, což by jejich izolační výhodu spíše vyvažovalo. Nerezové poklice obvykle nemají parní otvory, protože nerezové poklice jsou lehčí než skleněné, a tak pokud tlak páry nebezpečně vzroste, nerezové poklice se jen trochu posunou a nechají uniknout obláček páry.

Sklo vs. trvanlivost nerezové oceli

Sklo se při nárazu rozbije, pokud je náraz dostatečně silný. Ocel se nerozbije. Vám to možná nevadí, ale pro některé lidi, zejména pro rodiče malých dětí, je to problém.

Sklo vs. bezpečnost a hygiena nerezové oceli

Rozbité sklo představuje větší nebezpečí než mírně deformovaná nerezová ocel.

Mnohá skleněná víka navíc nejsou pevnými kusy skla. Často mají vyvrtané otvory pro odvod páry nebo úchyty víka (nýtované nebo šroubované). V těchto nespojitých místech se mohou zadržovat částečky potravin a usazovat bakterie.