Zahrada na balkoně: Jakou formu hnojiva použít?

Zahrada na balkoně: Jakou formu hnojiva použít? 1

Aby se vašim balkónovým rostlinám dařilo, třeba jim dodat živiny. Poradíme vám, kdy je která forma hnojiv vhodná. A přidáme i dobré rady, jak hnojit správně.

Formy hnojiv

Dlouhodobě působící hnojiva – vypadají jako zrnka, kuličky či tyčinky. Obsahují velkou dávku živin, které se pomalu uvolňují během vegetace, v závislosti na teplotě a vlhkosti substrátu. Pozor si dejte při použití k nenáročným druhům, jim postačí dát takový typ hnojiva jen na začátku sezóny, protože pozdější termín přihnojení naruší vyzrávání pletiv a schopnost jejich přezimování.

Tekuté hnojivo – kapalná forma hnojiva je velmi praktická. Úplně postačí jeho použití po 4 až 6 týdnech od výsadby. Roztok naředěný podle návodu použijte jako zálivku a ne jako listovou výživu.

 Pevná forma hnojiva – v granulované podobě se snadno zapracuje do zeminy pomocí ručních hrabličiek nebo i vyřazené vidličky. Abyste nepoškodili kořeny rostlin, hnojivo aplikujte na vlhký substrát.

Dobré rady

– Hnojivo aplikujte na předem polité rostliny, které jsou v plném růstu.

– Pokud používáte listovou výživu, listy by měly být suché.

– Když se vám zdá, že jste použili příliš vysokou koncentraci hnojiva, raději rostliny zalijte ještě jednou čistou vodou, čímž snížíte koncentraci hnojiva.

– Nezapomínejte, že mladé rostliny mají nižší nároky na obsah živin ve srovnání se staršími.

– Přehnojení na rostlinách projeví změnou barvy, deformací květů a listů. Květy mohou opadnout či zcela uhynout.