Jak správně pěstovat bambus

Jak správně pěstovat bambus 1

Když se řekne bambus , mnoha napadne exotická rostlina, která roste někde v deštných pralesích daleko od nás. Na první pohled velmi pěkné rostliny, které byste si možná představili i u nás. Chcete pěstovat doma bambus? Opravdu to jde!

Bambusy se staly v poslední době velmi oblíbenými rostlinami, které začaly zahrádkáři pěstovat.Není to nic složitého a rostou poměrně rychle, takže už o pár dní, jak je zasadíte, uvidíte malý výhonek. Když je však budete sázet do své zahrady, dávejte si na ně pozor, protože se umí pořádně rozrůst.

Bambusy jsou exotické rostliny, které budou vypadat velmi zajímavě nejen ve vaší zahradě zblízka, ale iz dálky. Přinášejí do ní něco nového, něco co každý nemá a bude to lákat vašich přátel či kolemjdoucích. Pokud svůj exteriér rádi ladíte do trochu asijského stylu, tato rostlina vám v něm nesmí chybět, protože dotváří přesně to pozadí, které vám dosud chybělo.

Proč je pěstovat?

Máte v zahradě nějaké místa, která byste potřebovali zakrýt nebo nějak oddělit? Přesně na to jsou tu bambusy, které oddělí místa, která byste nechtěli mít spolu, zakryjí a vyplní problematické rohy a dokonce dokáží vytvořit i novodobý živý plot bez jakéhokoliv problému. Díky tomu, že opravdu rychle rostou, budete mít o pár týdnů úplně zelený zeď či plot.

Bambusy se nejčastěji hodí při moderní domy a do moderních a novodobých zahrádek, ve kterých se budou opravdu krásně vyjímat. Můžete k nim přidat i velké balvany či kameny v bílé nebo mramorové barvě. Tipem pro vás mohou být i malé bambusové hájku, které vyniknou a narostou vám už za pár měsíců.

Kde je pěstovat?

Pěstovat je můžete téměř úplně všude. Ať už máte velkou nebo malou zahradu, vejdou se vám na každé jedno volné místo. Některé druhy vám porostou i na balkonech či na terasách.U nás se dají zakoupit většinou mrazuvzdorné druhy, takže se o nich na zimu nemusíte bát.

Dávejte si pozor!

Při bambusů si dávejte extra velký pozor, protože se velmi rádi a rychle rozrostou . Ani se nemusíte nadějete a odrazu bude vaše zahrada jeden velký prales. Pokud se chcete něčemu takovému vyhnout, měli byste jim udělat zábranu, pokud mohou růst. Při vlhkém a teplém počasí se opravdu velmi rychle rozmnoží a zahubí vám všechno ostatní co v zahradě či skalce máte. Vhodné na oddělení jsou i plechové lišty, dlaždice, chodník, zeď či desky. Přidejte do své zahrady něco, co se tam bude hodit, ale bude to dělat i svou práci a bambusy oddělovat.

Jak sázet?

Bambusy se sázejí opravdu velmi jednoduše. Nejvhodnější místo je takové, kde moc nefouká nebo je místo chráněné před větrem jinými stromy či zdí. Rostliny potřebují pro růst mnoho slunce, tepla a vlhka, takže je určitě nevysazujte do chládku.

Jako první krok vykopejte jámu, která bude dostatečně velká a větší než nádoba, ve které rostlina rostla. Než vložíte kořen do jámy, nalijte do ní dostatečné množství vody.

Ještě předtím než budete do jámy dávat kořeny, dejte do jámy směs rašeliny, kompostové zeminy a zahradnického substrátu. Hned potom vložte kořeny a zasypte dostatečným množstvím půdy, aby vám bambus nepadal na jednu či druhou stranu.

Bambusy byste měli zalévat několikrát denně, zejména v období velkého sucha, protože milují vody a vlhkost. Vždy zelené bambusy však zalévejte i během zimy, kdy nemrzne a je slunečno. Na jaře byste měli hnojit s hnojivem, které má vyšší obsah dusíku. Ten podpoří vývoj listové plochy a koncem léta zas hnojivo s vyšším obsahem draslíku a hořčíku, což zajistí lepší přezimování.