Přečtěte si, co vše byste měli vědět před nákupem kuchyně

Přečtěte si, co vše byste měli vědět před nákupem kuchyně 1

Chtěli byste si zařídit novou kuchyni, ale máte obavy, abyste něco neopomněli? Přinášíme vám jednoduchý soupis toho, co je potřeba při koupi nové kuchyně vzít v potaz.

Jaký bude hlavní účel kuchyně?

Pokud jste se již nějakou dobu v kuchyni pohybovali, sepište si, k čemu všemu jste ji využívali. Plnila pouze roli při přípravě pokrmů nebo sloužila také jako společenská místnost? Byli jste spokojení s uspořádáním spotřebičů a úložných prostor nebo byste chtěli více prostoru či naopak mít vše pohromadě? Jestliže kupujete vaši první kuchyni, zamyslete se nad tím, co vše od ní očekáváte.

Bude sloužit pouze pro vaše kulinářské umění nebo se zde plánujete scházet s rodinou u společného jídla? Máte radši jednoduchost a účelnost, či byste rádi měli moderní kuchyň s pokročilými technologiemi? Přeneste se do vaší vysněné kuchyně a představte si, jakou úlohu bude plnit v rámci celé domácnosti.

Jak zvolit vhodné uspořádání?

Při plánování celkového tvaru místnosti a rozmístění spotřebičů a úložných prostor je dobré myslet na tzv. pracovní trojúhelník. Pracovní trojúhelník vyjadřuje propojení místa na vaření, podávání pokrmů a prostoru na umývání nádobí. Smyslem je zajistit hladký pohyb při přecházení mezi jednotlivými činnostmi.

Důležitým kritériem při výběru nové kuchyně je prostor. Na základě dostupného místa si pak vyberte takový tvar kuchyně, který vám zajistí při vaření dostatečný komfort.

V menších prostorech můžete uvažovat o rovné kuchyni či o kuchyni do tvaru L. Disponujete-li větším místem, zkuste kuchyni do tvaru U nebo ostrůvek, kdy se kuchyň nachází uprostřed místnosti. Při volbě tvaru a uspořádání nezapomeňte na úložné prostory.

Podle čeho vybrat kuchyňskou linku?

Kuchyňská linka představuje základ každé kuchyně. Při jejím výběru je důležité zvolit správnou výšku a hloubku. Výška kuchyňské linky by měla korespondovat s výškou vašeho lokte ruky ohnuté do pravého úhlu.

Hloubka by měla dosahovat minimálně 60 centimetrů. Příliš hluboké skříňky ale mohou způsobit to, že rodinní příslušníci menšího vzrůstu nedosáhnou až na konec. Proto je dobré vše pečlivě změřit a vyzkoušet.