Jak uskladnit v kuchyni potraviny, když chybí spižírna

Jak uskladnit v kuchyni potraviny, když chybí spižírna 1

Mít dostačující prostor na uskladnění potravin je důležité. Co však dělat, když komora nebo pořádně větraná spíž chybí? Poradíme vám.

Fungování bez chladničky a mrazničky si neumíme představit. Kde však uskladnit potraviny, které nevyžadují chlad ani mráz? Tehdy si plně uvědomíme absenci spíže či komory. Naštěstí existují řešení, která alespoň částečně tyto prostory nahradí. Uskladnění čerstvého ovoce, zeleniny, kompotů či zásob mouky, rýže bude pro vás nyní o něco jednodušší.

Když suplují skříňky

Jelikož ideální spíže nechybí okno, má být nejchladnější místností v domě s teplotou pod 10 stupňů Celsia a clonění slunečními paprsky, dokonalá náhrada za ni neexistuje. Alespoň z kapacitního hlediska ji však vědí dobře nahradit kuchyňské skříně a skříňky. Pokud v nich potraviny správně uskladníte, v konečném důsledku ušetříte pěkné peníze, neboť předejdete jejich zkažení či hnití.

 V případě, že kuchyňskou sestavu teprve navrhujete, je dobré znát orientaci kuchyně. Pokud je to možné, na severní stěnu do její spodní části naplánovat úložné prostory na zeleninu a ovoce. Také si udělejte seznam toho, co v kuchyni nejvíce používáte, a podle toho naplánujte rozložení, tvar a velikost úložných skříněk. Případně si dejte spížní skříň, ve které si police a zásuvky navrhnete podle potřeb, vyrobit truhláři na míru.

Užiteční pomocníci

Výrobci kuchyní reagují na dispozice bytů a také potřeby kupujících. Ve studiu vám proto nabídnou různé systémy, organizéry a vybavení skříněk, které dokonale využijí kapacitu skříňky, usnadní manipulaci a také zpřehlední uskladnění. Skvělou volbou jsou otočné turniketové dveře do hlubokých rohových skříněk, a zásuvky a drátěné koše, do kterých potraviny snadno uložíte a stejně snadno se k nim zase dostanete. Nemluvě o tom, že se navzájem nepřicházejí do styku.

Nechte je na očích

Nikde není psáno, že vaše zásoby musejí být skryty. Co kdybyste fazole, čočku, pohanku, těstoviny, sušené houby, cizrna a další pěkné a barevné potraviny přesunuly do velkých skleněných sklenic s dobrým uzavíráním a postavili je na otevřenou polici nebo do regálu.

Nemáte dost místa? Požádejte manžela, aby vám vršky některých pohárů připevnil o spodní stranu polic. Jde o praktické, rychlé a přehledné řešení, které nezabere prostor na pracovní ploše. Stejně tak můžete v různých košících a sáčcích uskladnit brambory, česnek a cibuli.

Jeden nahradí všechny

Dobrou zprávou je, že potravinová skříň je perfektní způsob k uskladnění potravin. Špatnou, že si ji nemůže dovolit každý. Podmínkou je větší kuchyň, protože tento systém si pro svou účelnost vyžaduje poměrně velkou hloubku a také prostor pro vysunutí.

Pokud máte obojí, můžete si gratulovat. Tato speciální zásuvka totiž obsáhne skutečně velké množství zásob a díky šikovnému pojízdnému systému zvládne manipulaci s ní i malé dítě. V případě, že na tuto specialitu v rámci kuchyňské linky nevíte najít dostatek místa, podívejte se vedle chladničky, tam by to možná šlo.