Triky babiček, které se vám v domácnosti zaručeně sejdou

Triky babiček, které se vám v domácnosti zaručeně sejdou 1

Mnohé ženy pohrdají způsoby, jakými se o domácnost starali naše babičky. O co přece mohou být nějaké po domácku vyrobené přípravky a postupy lépe než kvalitní chemie z drogerie, zda léky z lékárny? Naštěstí dnes už známe negativa chemikálií a moderních přípravků, a tak rady babiček opět nabývají důležitost.

Aby se nábytek leskl

Chcete-li vašemu nábytku dodat lesk smíchejte 2 šálky olivového oleje se šťávou z jednoho citronu. Do směsi jemně ponořte vlhký hadřík a nábytek zlehka přeleštěte.

Čisté kuchyňské umyvadlo bez fleků od přípravků a jídla

Posypte umyvadlo jedlou sodou a polijte vytištěnou citronovou šťávou. Poroztírejte houbičkou a důkladně opláchněte. Umyvadlo bude zářit.

Zjemněte si prádlo a oblečení

Namísto aviváže přidejte do praní bílý ocet. Prádlo bude svěží a jemné.

Odstraňte čmáranice od pera nebo skvrny od inkoustu z čalouněné pohovky

Namočte tyčinku na čištění uší do alkoholu a jemně jí vysušte zabarvené místa.

Pěkné ložní prádlo bez zdlouhavého žehlení

Babičky měli vždy dokonale naškrobené a vyžehlené ložní prádlo. Jak k ní dojít bez úporného a zdlouhavého žehlení? Ještě když je zcela suché jej přeložte do zvládnutelné velikosti a přežehlete. Za pár vteřin bude vaše povlečení hladké a svěží.

Odstraňte skvrny z trouby

Ve sporáku se vždy něco děje. Zbytky připáleného jídla, nebo rozlitou šťávu odstraníte jednoduše: ještě dokud není skvrna ztuhlá, posypte ji dostatečným množstvím soli. Když trouba vychladne, stačí posypanou skvrnu otřít teplou vlhkou houbou.

Vyčistěte baterii

Na znečištěná místa vodovodní baterie (nebo na celou) naneste dostatečné množství zubní pasty a důkladně vydrhněte měkkým hadříkem. Bude zářit.

Aby byly zrcadla bez šmouh

Každou chvíli se na zrcadle objeví nějaké šmouhy – ať už od dětského dotyku, zubní pasty, nebo jiného způsobu znečištění. Nejlepší je odstraníte, když papírovou utěrku navlhčíte směsí 50 procent vody: 50 procent bílého octa. Směs si můžete připravit i do ostřikovače a vždy pokropit místa, které je třeba. Dočistěte suchou papírovou utěrkou nebo novinami. Skvěle to funguje i na okna.

Odstraňte mastné skvrny z koberce

Na mastný flek nasypte kukuřičný škrob a nechte asi 15 minut nasáknout. Jakmile se mastnota vstřebá, odsajte kukuřičný škrob. Spolu s ním zmizí i skvrna.

Nabarvěte si ubrus, utěrky, či tričko

Bílé nebo světlé ubrusy, utěrky či oblečení mohou velmi snadno dostat novou podobu. Stačí, když do kbelíku s horkou vodou přidáte pět sáčků černého čaje a necháte jejich 10 minut louhovat. Vyberte sáčky čaje a do vody namočte tkaninu, kterou chcete obarvit. Máčejte ji tak dlouho, čímž nedosáhne požadovaný odstín hnědé. Speciálními efekty dosáhnete, když látku předem různé převážete provázkem. Provázané a těžší přístupná místa zůstanou světlejší.

Odstraňte čajové skvrny z porcelánu

Všimli jste si, že po černém čaji zůstávají na hrníčcích nevzhledné šmouhy? Odstraníte jejich použitím octa a jedlé sody. Vlhký hadřík namočte do jedlé sody nebo soli, do obarvené šálku dejte trochu octa a hadříkem vymyjte.

Rozjasněte bílé oblečení

Bílé prádlo namočte do nádoby s obsahem tří litrů teplé vody, do kterých jste přidali šťávu z citronu. Nechte ji namočenou přibližně dvě hodiny. Pokud je to možné, vysušte venku na sluníčku, bude zářit.