Chalupa duši pohladí, pokud je originál, nikoliv sklad použitých věcí

Chalupa duši pohladí, pokud je originál, nikoliv sklad použitých věcí 1

Ujo, vy jste tak bohatí, řekl s obdivem chlapec od sousedů. „Proč si to myslíš, Janko?“ zasmál jsem se. „Neboť stále cosi vozíte a máte tolik věcí!“ dodal. Nuž, dětská optika zvykne být úsměvná.

Chalupa, kterou jsme tehdy koupili nedaleko Pukanca, měla své nejlepší léta už za sebou. Bylo ji třeba opravit a starých, nepoužitelných věcí se zbavit. Což mělo nádech patiny pokud venkovskému domu prostě patřilo, to jsme samozřejmě zachovali a nechali si. Vždyť kde bychom nyní našli staré kola na dřevěný vůz, jho na zapřahaný volů či starou žehličku, která kdysi fungovala na žhavé uhlíky?

Když jsme dům při rekonstrukci vyčistili a nepotřebné rároha vyhodili, místa v něm odrazu bylo více. Aha, vždyť sem bychom mohli dát skříň, kterou doma už nepotřebujeme, řekli jsme si. A tam zase postel, což nám rozložena překáží ve sklepě.

S pronájmem dodávky problém nebyl, a tak jsme daromnosti z Prahy začali vláčet na chalupu. Sejdou se ještě, říkali jsme si. Občas cosi přihodily kamarádi či rodina, pokud se kdosi potřeboval něčeho zbavit: „Vždyť na chalupě se vám to bude hodit.“ Tehdy jsme se také dočkali uznání od sousedovic Janka.

Znáte to možná i vy. Koloběh zbytečných věcí v přírodě a domácnosti má svou posloupnost: co v bytě nechci, to šoupnu do sklepa, později do garáže a po čase na chatu či chalupu, pokud ji máte. My jsme zjistili, že všechny rároha nakonec i tak skončí na ohništi či ve sběrném dvoře. Kde se kruh uzavře.

Pokud rok-dva na cosi nesahá, zřejmě mi to nechybí, říkává můj přítel Milan. Šup s tím pryč, poznamenává. Chceš nový nábytek do předsíně ? Ten předešlý raději někomu věnuj. Nic se vám už nesejde. Hřbitov starých věci přece nepotřebujete, dodává Milan.

To, co doma nepotřebujeme, na chalupu už nenosíme. Se skladováním starých věci jsme přestali. Naštěstí s kamny na pizzu , kterou jsme vybavili zahradní altán, jsme podobnou stahovací dilema neřešili. V bytovce bez komínu jsme ji neměli a sotva i mohli používat.

Chalupa duši pohladí, pokud je originál, ne hřbitov použitých věcí. Alespoň my to tak cítíme. Ba dokonce i bylinné čaje tam chutnají lépe, když víme, že jsou z rostlinek, co se nám úrodou v zahradě.