Jak si správně vybrat klimatizaci do obytného prostoru?

Jak si správně vybrat klimatizaci do obytného prostoru? 1

Pokud si chcete dát do bytu klimatizaci, měl by to být dobře promyšlený krok. Je třeba si zvážit, kolik má dům či byt místností a jak velký prostor chcete klimatizovat. Musíte si také zvolit správný výkon.

Jak si pomoci v vedrech, to věděli už ve starověkých civilizacích. Například Římané měli své domy napojeny na vodovody, tedy zdroj studené vody, která jim vychladzovala obydlí. Za vynálezce klimatu se však považuje Willis Carrier, který zhotovil první klimatizační systém v roce 1902. Jeho klimatizace fungovala na bázi vzduchu, který procházel kolem potrubí se studenou vodou. Výběr klimatizaci je dnes na trhu mimořádně široký. Není to levná záležitost, přestože postupně se stala poměrně dostupnou. Proto byste se měli rozhodnout pro tu správnou a zdraví neškodnou.

Nejlepší je vybírat s odborníkem

Pokud zvažujete koupi klimatizace, třeba o ní vědět to podstatné. Proto je důležité, aby vám při výběru poradil odborník, který fundovaně odpoví na vaše otázky a zorientuje vás. Při koupi klimatu v prodejně bez odborné rady hrozí, že v případě poruch je nebudete mít s kým řešit a jejich odstranění vás bude stát další peníze. V prodejně s odborníky máte záruku, nárok na opravu a servis či dostupnost náhradních dílů.

„V první řadě je třeba určit, které místnosti chceme klimatizovat. Dále zvolit typ vnitřních jednotek, které mohou být nástěnné, kazetové a jiné. Specialista vám poradí. Vnitřní jednotky jsou vždy propojeny instalačním vedením s venkovní kondenzační jednotkou. Je třeba si promyslet, kde by vám vyhovovalo umístění jednotek, přičemž výhodnější je mít co nejkratší trasu. V režimu chlazení vnitřní jednotka přirozeně vytváří kondenz, je to voda zkondenzovaná ze vzdušné vlhkosti, kterou je třeba potrubím někam odvést. Opět platí, že čím kratší trasa, tím lépe. kondenzátu možná odvézt například do umyvadla napojením se na sifon, případně ven do exteriéru, ale s tím si odborná instalační firma hravě poradí, „vysvětluje odborník ze společnosti Nepa Slovakia Radovan Havlovice.

Velikost místnosti rozhoduje

„Při výběru klimatizačního zařízení a zejména dimenzování jeho výkonu je vždy nutné alespoň přibližně znát tepelnou zátěž konkrétního prostoru,“ pokračuje R. Havlovice. Klimatizovaný prostor se určí přepočtem na rozlohu obytné plochy, zhruba 1 kilowatt výkonu na 10 m².

Aby klima podala efektivní výkon, třeba ji dobře umístit. Na vytápění i chlazení místnosti je ideálním místem rovná stěna a umístění přibližně 10 centimetrů pod stropem. V bytech a domech jsou klimatizace ve výši 2 až 2,5 metru. Nesprávné umístění může vést ke zvýšené hlučnosti či nesprávné distribuci vzduchu do klimatizovaného prostoru, což má za následek plýtvání elektřinou nebo způsobuje průvan.

Zdraví na prvním místě

Pro naše zdraví jsou důležité filtry ve vnitřní jednotce. Každá klimatizace má základní filtr, ale některé obsahují i ​​doplňkové, s vyšším stupněm filtrace. Například uhlíkový rychle pohlcuje nepříjemné zápachy. Klimatizace Sinclair mají i filtr s katechinem, který má antioxidační a sterilizační účinky. Dále je to filtr s ionty stříbra, který ničí až 99 procent bakterií, zda elektrostatický filtr na prach, což dokáže zachytit až 85 perc. nečistot. Kromě klimatizování místnosti tak klimatizace Sinclair mohou také čistit vzduch.