Patrová dřevěnice

Patrová dřevěnice 1

Neobyčejná, 11 metrů vysoká stavba sestává ze sedmi pokojů nastavena na sebe jako kostky dětské stavebnice. Zde se jednoduše nedá přibrat!

S patrovými, dokonce několika generačními dřevěnicemi jste se již možná setkali v sousedním Polsku, ale nás zaujala jedna moderní na druhém konci světa. Ačkoli autoři její romanticky říkají „domeček na stromě“, protože jednotlivé pokoje se spirálovitě obvíjejí kolem 11 metrů vysokého cedru uprostřed, my bychom stavbu přejmenovali na absolutní fitness dům. Ubytovat se v tomto domě totiž připomíná bydlení v majáku . Šlapání do schodů se jednoduše nevyhnete!

S tím, že ty nejdivnější architektonické nápady najdete v Asii, jste se už asi také setkali. Ačkoliv bláznivé nápady na improvizované hotely, jsme našli i na zcela jiném kontinentu – například v Austrálii to jde v jeskyni . I tento dům si můžete pronajmout, a to uprostřed hor Huangshan v čínské provincii Xiuning. Architekti ze šanghajského ateliéru Bengo Studio ho navrhli jako skromnou stavbu mezi nádhernými vysokými cedry. A okolní krajina je zjevně tak oslnila, že chtěli dopřát dokonalý výhled i hostům. Konečně, v lidnaté a znečištěné zemi, jakou je Čína, je pobyt v přírodě přepychem, který si třeba užít každou buňkou v těle.

Na rozdíl od efektivních moderních dřevěnic ve Skandinávii , tato stavba se nezatěžovala ergonomií bydlení. Ačkoliv je třeba uznat, jednotlivé pokoje přitom vůbec nejsou velké, ba přímo naopak. Dům má celkem 7 pokojů velikosti 6 – 9 m² (včetně koupelny) a obytnou plochu 120 m². Na střeše se nachází pochůzná terasa, pod ní tzv. vyhlídková místnost (mini-pokoj s pohodlným křeslem), pod ní denní místnost – obývací pokoj, pod ní koupelna, o patro níže ložnice a na přízemí vstupní hala. Dvě patra pod úrovní vstupu je ještě jedna ložnice a koupelna.

Všechny místnosti spojuje točité schodiště a každá místnost je od předchozí o 1,6 metru výše. Kdo má slabé kolena, by si tu tedy velmi neužil. Spirálovitým rozvrstvením je však z každé místnosti překvapující a zaručeně krásný výhled, vždy z trochu jiného úhlu. A v horách plných voňavých cedrů se opravdu je čím pokochat.

Samozřejmě, na noc se skleněné stěny dají zatáhnout bílým závěsem , aby hosté měli soukromí. V koupelně s toaletou je to k nezaplacení.