Majoránka pro zdraví! 5 důvodů, proč se vyplatí pěstovat

Majoránka pro zdraví! 5 důvodů, proč se vyplatí pěstovat 1

Oblíbená kuchyňská bylinka, bez které bychom si některá jídla uměli jen těžko představit. Kromě jedinečné aroma, kterou nabízí je vynikající i pro zdraví. Pěstujte ji i vy a využívejte její sílu naplno.

Rostlina dorůstá výšky 20 až 60 centimetrů. Má oválné listy, které jsou slabě ochlupené. Od června až do září kvete drobnými bílými, růžovými či světlefialovým květy.

Pěstování

Majoránka není náročný na pěstování. Už od března můžete začít s pěstováním sazenic. Semínka však jen jemně přikryjte zeminou. V polovině května můžete sazenice vysazovat do zahrady nebo vysévat majoránka přímo na záhon. Vyberte mu slunečné a teplé stanoviště s lehkou a dobře propustnou půdou, která je bohatá na živiny. Majoránka dpobre snáší sucho, proto ho zalévejte opatrně. Nať zachycovat před rozkvětem.

Bylince se bude dobře dařit iv květináči na balkoně, terase či okenním parapetu.

Uklidňuje

Pokud jste ve stresu, bolí vás hlava nebo vás těží pocit nervozity, tak byste měli sáhnout po majoránce. Ideálně v kombinaci s meduňkou, prvosenkou či levandulí. Čaj uklidňuje a svět se vám bude zdát o něco příjemnějším místem. Vhodný je i majoránová lázeň, který příjemně uvolní po náročném dni.

Pomáhá při ženských potížích 

Bylinka pomáhá zmírnit křeče. Takže čaj z ní je výborný během menstruace, když pomáhá oslabit bolest. V těhotenství však není vhodnou bylinkou.

Přinese úlevu po náročném výkonu

Po sportovním výkonu, náročném dni či jiné fyzické zátěži, když vás bolí celé tělo je majoránka opravdu dobrým nápadem. Dopřejte si lázeň, který tiší bolest nebo si připravte mast či olej, který výborně poslouží při masáži.

Podporuje trávení

Majoránka podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tak příznivě působí na proces trávení. Podporuje také chuť do jídla. Do jídel ho přidávejte vždy na konci vaření. Rostlinka také pomůže při problémech s plynatostí – v tomto případě se doporučuje čaj.

Účinná při nachlazení

Je opravdu všestranným pomocníkem při rýmě či kašli. Od kašle uleví čaj. Při rýmě je vhodná inhalace odvaru z majoránky. Pokud si navíc smícháte lžičku sušené bylinky s 5 lžičkami vepřového sádla, tak získáte skvělou domácí mast na podrážděnou pokožku nosu od smrkání.