Tapetový trend se vrací: Které tapety jsou IN?

Tapetový trend se vrací: Které tapety jsou IN? 1

Podobně jako trendy v oblečení, i móda v dekoracích bydlení má etapy a období. Po letech přijde čas, kdy se opráší staré prvky, jemně přetaví do nové podoby a stanou se absolutními módními hity. V dekorování interiérů velké znovuzrození prožívají tapety.

Výhody moderních tapet

Oblíbenost tapet souvisí přímo úměrně s rostoucím trendem minimalismu. Díky tapetám se mnozí majitelé snaží jednoduchému a chladnému stylu vyhnout. Namísto šedé monotónnosti upřednostňují živé barvy a vzory.

Moderní tapety mají mnoho výhod oproti těm, které známe z dřívějších dob. Díky nim velmi rychle proměníte interiér, uděláte ho útulnější nebo svěžejší, romantičtější, či originálnější – podle toho, jakou tapetu vyberete. Velkou výhodou je jejich snadná odstranitelnost. Už to není to úporné olupování tapet, spolu s omítkou jako kdysi.

Nejvýrazněji trendy

Díky tapetám můžete ve své domácnosti reflektovat aktuální módní trendy. Podle interiérových designérů v příštím roce nejvíce „poletí“ květiny různých velikostí a barev a rostlinné motivy. Nadále bude pokračovat tropický trend s potiskem divokých zvířat, exotických ptáků, obyvatel džungle.

Pokud stavíte na eleganci, nic nemůžete pokazit geometrickými vzory – speciální designu art deco nebo s měkkým kovovým vzhledem.

I když máte rádi industriální styl a minimalismus mohou vám tapety zpříjemnit bydlení. Zvolte si vzor v podobě cihel, kamenů, betonu, či dřeva.

Horkým trendem v interiérech jsou také kovové prvky. Tapeta, která dokáže odrážet světlo dodá pokoji další rozměr a speciální atmosféru. Lesklé a kov napodobující tapety jsou skutečně velmi trendy.

Jak si vybrat tu správnou?

Začněte úvahou nad účelem pokoje, do které chcete tapetu dát. Pokud je to menší nebo tmavší místnost rozjasněte ji světlou kovovou tapetou. Do dětského pokoje nebo jiné místnosti, kde je vysoká frekvence lidí, zvolte raději tapetu s výraznějšími barvami a vzory, které dokáží skvěle zakrýt otisky prstů, znečištění, zda pokusy malých výtvarníků. Samozřejmě, řešením je i omyvatelná tapeta alespoň v úrovni do které děti dosáhnou. Je to však dražší alternativa.

Pokud máte v plánu tapetou překrýt nesrovnalosti na stěně, zvolte matné vzorované nebo texturované tapety.

Při výběru barvy dbejte na to, že barva má vliv na náladu obyvatel, proto by měla být sladěna s účelem místnosti. Obývací pokoj a ložnice by měly být klidné, relaxační místnosti, proto zvolte uklidňující barevné odstíny. Naopak, pracovna či kuchyň mohou být energičtější, dětský pokoj hravá, pestrá, veselá. Vše závisí na vašich preferencí a na tom, zda kombinujete více barev a používáte vzory.

Kombinujte, ale opatrně

Tapeta má skvělé uplatnění při oživení funkčních stěn, které takto dokáží zcela změnit charakter pokoje. Dokonce někteří lidé začínají používat tapety i na strop, a pokud vyberete tu správnou, může to být velmi zajímavé. Pokud chcete dosáhnout originální a výrazný vzhled, nebojte se zkombinovat více typů tapet, které spolu barevně ladí. Například část místnosti můžete otapetovat jednobarevně a část, kterou chcete zvýraznit vzory, darebné ladícími s jednobarevnou základovou tapetou. Takové zpestření můžete použít na více místech. Opatrní buďte při výběru tapet s velkými vzory, všímejte si jak budou pracovat v prostoru.