Co je důležité při výběru mikrovlnky

Co je důležité při výběru mikrovlnky 1

Jak a podle jakých parametrů si vybrat ideální mikrovlnku pro vás?

Umístění

Odvíjí se od možností kuchyně. Skladba některých kuchyní je připravena na vestavěnou mikrovlnku – tehdy vzhled celého prostoru působí celistvě, mikrovlnka se ale nedá přemísťovat a její vyjmutí je složitější.

Naproti tomu s volně stojícími mikrovlnkami se dá manipulovat, zabírá však určitý prostor a kuchyň s volně stojící mikrovlnkou nemusí vypadat tak dobře jako když je spotřebič zabudován.

Oobjem

U mikrovlnek se objem pohybuje v rozmezí 14 až 15 litrů do 40 litrů. Samozřejmě platí, že čím je objem vyšší, tím větší a prostorově náročnější je i samotný spotřebič (může být větší i o více než 10cm do výšky, šířky i hloubky). Avšak už do té nejmenší mikrovlnky se vejde například kuře, takže i tří- či čtyřčlenné rodině by na běžný ohřev jídel mohla stačit.

Výkon

Od výkonu závisí  rychlost, respekt  čas, za jaký dokáže mikrovlnka připravit pokrm. Platí, že čím je výkon vyšší, tím méně času příprava jídla zabere. Výkon mikrovlnných trub na trhu se pohybuje v rozmezí od 600 do 1200 wattů. V případě, že je mikrovlnka vybavena funkcí grilování, určitě by neměla mít výkon nižší než 1000 wattů.

Spotřeba energie

Jinak řečeného příkon. Udává množství energie, kterou spotřebič utratí za jednotku času. Spotřeba elektrické energie stoupá s počtem funkcí mikrovlnky a samozřejmě i s rostoucí frekvencí jejího používání.

Při výběru mikrovlnky je dobré dívat se na tzv. účinnost spotřebiče, tedy poměr mezi  nejvyšším výkonem a nejnižším příkonem.

Funkce

Jsou mikrovlnné trouby , které rozmrazují a ohřívají a mnoha lidem takové úplně stačí. Propracovanější typy ale nabízí více funkcí – dokážou pokrm upéct dokřupava (funkce Crisp), grilovat (Gril), případně rovnoměrně péct vháněním teplé ho vzduchu za kratší časový úsek než při pečení v troubě.