Probuďte zahradní stroje ze zimního spánku

Probuďte zahradní stroje ze zimního spánku 1

Zima se už skončila. Zahradní stroje, které několik měsíců odpočívali v garáži, je třeba probudit opět k životu. Pomohou vám základní pravidla údržby, které zvládne určitě každý. Několik důležitých rad nabízí  servisní technik společnosti Husqvarna.

Bezpečnost

Nejdůležitější je bezpečnost, kterou je třeba dodržovat při používání i při čištění všech strojů. Údržbové práce provádějte při vypnutém motoru a vytažené vysokonapěťové koncovce ze zapalovací svíčky.

Čištění

Čištění je nejlépe provádět hned po skončení práce, ještě předtím než nečistoty zaschnou. Otvorem, záhybem a žacím nožem je třeba věnovat větší pozornost. Plastové součástky vyžadují použití navlhčeného hadříku a následné otření do sucha. Mastné místa snadno vyčistíme benzínem.

Prohlídka

Při sekačkách věnujte pozornost zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Při traktorů a riderů dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou zničeny. Při řetězových pilách zkontrolujte opotřebení řezacích částí.

Palivo a mazání

V benzínových zahradních strojích je v případě delšího odstavení nutné vyprázdnit palivovou nádrž. Více než 6 týdnů staré palivo ztrácí kvalitu a může způsobovat problémy nejen s nastartováním, ale také s motorem. Při akumulátorových výrobcích stačí pouze dobít baterii.

U čtyřtaktních motorů dodržujte interval pravidelné výměny oleje minimálně 1x ročně, nejlépe po sezóně.

Promazání a impregnace

Pohyblivé části zahradní techniky důkladně promažte olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky očistěte a naimpregnujte antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni.

Ostrý řez

Řezací části zahradních strojů a motorových pil vyžadují dle potřeby nabrousit. Vyžínací struna křovinořezu nebo vyžínače je třeba vybrat a nechat ho den namočené ve vodě. Udrží si svou pružnost, snese větší napětí a déle vydrží.