Co dělají správní zahrádkáři v zimě

Co dělají správní zahrádkáři v zimě 1

Pre někoho je péče o zahradu galeje, ale pro lidi, kteří mají nejen zelené prsty, ale i srdce, je naopak „psí čas“ za oknem utrpením. Zde je pár tipů, jak si zpestřit čekání na příští sezónu.

1. Servis nářadí

Očistit, umýt, natřít olejem, nabrousit ostří, upevnit rozvrzanou ručku … Zimní měsíce jsou ideální příležitostí na údržbu nářadí, opravení zahradních rukavic, ušití zástěry s velkými kapsami na pohodlnější sběr ovoce … Prostě na servisní práce. Dobrou zprávou je, že většinu z nich můžete dělat třeba i při sledování televize.

2. Semínkový úklid

Vedete si záznamy o zahradě? Pokud si třeba odkládáte štítky z koupených rostlin, zima je vhodné období na to, abyste si nalepili do poznámkového sešitu is komentářem, jak se rostlinám dařilo. Pokud si odkládáte semínka, v zimě je třeba myslet na jejich průběžnou kontrolu – zda neplesnivý a podobně.

3. Kompostování

I když je venku řádná zima, kompostoviště nespí. Stále do něj přibývají zbytky z kuchyně a navíc, i během chladnějších období je dobré občas ho popřehrnout. Na jaře se vám odmění skvělým hnojivem zdarma!

4. Ne-úklid

Přestože jsme vás jen o pár řádků výše nabádali, abyste si udělali pořádek v nářadí a kapsami se semínky, v zimující zahradě platí přesný opak. Nejlepší je nic velmi neuklízet – nestříhat květiny „na ježka“, nesbírá každý jeden lísteček … Pokud trpíte chorobnou pořádkumilovností, zkuste ji ovládnout tím, že si padlé listy proměníte na minipeřiny pro broučky. Napadané listí chrání zemi před mrazem a navíc, pod ním si najdou zimoviště i několik druhů hmyzu.

5. Botanický průzkum

A když to už vůbec nebudete moci vydržet, vydejte se do botanické zahrady. Mnohé z nich mají krásné skleníky, které jsou otevřeny i v zimě. Kromě snění se tam můžete oddat i sběru inspirace a praktickému plánovniu, jak si nejbližší sezónu vylepšit ten svůj zelený ráj.

2790581