Vylepšete si podlahu na balkoně

Vylepšete si podlahu na balkoně 1

Váš balkon, malý či velký, doslova pookřeje, pokud mu dopřejete novou podlahu. Někdy stačí jen vyměnit dlažbu, jindy vyžaduje náročnější opravu.

Podlaha na balkoně či na lodžii musí něco vydržet. Bude vystavovaná slunci, dešti, mrazu jako kdekoliv v exteriéru. Zároveň musí být bezpečná a příjemná i při chození naboso. Některé typy podlahy položíte za pár minut, jiné vyžadují náročnější úpravy i pokládání.

Do hloubky

Pokud je dlažba porušena tak, že přes ni proniká voda do konstrukce nebo zcela chybí hydroizolace, budou se destruovat i ostatní vrstvy. Konstrukce s odkrytou zkorodovanou výztuží železobetonové desky vyžaduje konzultaci se statikem. Pokud je z jeho pohledu vše v pořádku, stačí odstranit nežádoucí zvětralé dlažby, malty, lepidla, ošetřit protikorozním nátěrem odhalenou výztuž a nanést nové vrstvy. První je přilnavý nátěr, který propojí starý a nový potěr.

 Ještě do nezaschlého udělejte nový potěr ve spádu 1 až 1,5 procenta. Vhodnější jako betonový, který potřebuje 28 dní na vyzrání, je ze speciální potěrové směsi, která vyschne již za jeden den. V případě, že se rozhodnete pro tepelnou izolaci balkonu, před nanesením potěru obalte celou nosnou desku shora, zespodu i z boků extrudovaným polystyrenem.

Počítejte, že potřebujete mít zajištěn přístup od sousedů. Následuje hyroizolačná vrstva. Ideální je stěrková, která se nanáší na vyzrálý potěr v tloušťce 1,5 až dva milimetry. Ještě předtím namontujte po obvodu balkonu okapové lišty, které ve styku s nosnou deskou překryjete hydroizolační stěrkou.

Na všechny problematické detaily – kontakt vodorovné konstrukce se stěnou, případné prostupy a dilatace – použijte pružný pogumovaný izolační pás, který osadíte do hydroizolace. Po vyzrání hydroizolační stěrky můžete lepit dlažbu, nanést dekorativní stěrku nebo jednoduše položit desky ze dřeva či z kompozitu.

Varianty povrchu

Tradiční materiál je dlažba, ta je nenáročná na údržbu. Do exteriéru musí být mrazuvzdorná a nejlepší protiskluzová. Nalepit ji můžete i na původní do flexibilního, mrazuvzdorného a voděodpudivého lepidla. I na spárování třeba použít flexibilní materiály.

Příjemná a stylová podlaha je dřevěná, vyžaduje však zvýšenou pozornost. Minimálně jednou ročně potřebuje ošetřit, aby dřevo nepodléhalo zkáze. Pokud sáhnete hlouběji do kapsy, můžete mít kvalitní exotické dřevo, které je velmi odolné. Desky nebo kazety ze dřeva se jednoduše ukládají na podkladový rošt nebo terčíky, klidně i na stávající podlahu.

Nevýhoda tohoto způsobu montáže je vyšší výška podlahy a roštu, riziko zanášení prostoru pod dlažbou nečistotami a velké bodové zatížení nové hydroizolační vrstvy.Podlahové díly ze dřeva v nedávné době nahrazují Dřevoplastová se vzhledem dřeva a s vlastnostmi plastu nebo kompozitní.

Pokud máte děti, ideální je umělý trávník příjemný na dotek. Vlivem počasí se však barevně mění. Nudná nemusí být ani betonová stěrka, pokud vsadíte na barevnou.Nejjednodušší je použít vnější koberec. Vlas vyroben z polypropylenu nebo polyamidu je příjemný na dotek a v podkladu nechybí drenáž pro odvod vody.

o_dalani-3