Všechno je krásné, dokud je to nové. Pokud chcete, aby byl váš sporák stále jako nový, nepoužívejte ho … Ale teď vážně. Nabízíme vám návod jak opět vrátíte krásu plynovému sporáku. Použít můžete komerční produkty, ale dá se to zvládnout i bez chemikálií.
Vaření na plynu patří mezi nejrozšířenější. No stačí chvilka nepozornosti a na hořácích a roštu se rychle vytvoří souvislá vrstva mastnoty .. Průběžná péče je důležitá, pokud ji zanedbáte, následné čištění bude mnohem náročnější. Připečené cákance nepůjdou dolů tak snadno.
Pomůže myčka?
Snaha ulehčit si namáhavou práci svádí k „šoupnutí“ roštů do myčky. V případě, že rošt je pořádně špinavý, nepomůže to. V žádném případě do myčky nedávejte hliníkové rošty. Na povrchu hliníku se vytvoří nevzhledná šedá vrstva, kterou už neodstraníte. Ruční práce je nejjistější způsob jak si poradit s mastnými rošty.
Potřebujete odmašťovač
Pokud rošt nechcete poškrábat, zapomeňte na drátěnku. Pomůže jen kvalitní odmašťovač, který nastříkáte na rošt a necháte dostatečně dlouho působit. Setřete ho houbičkou a rošt omyjte čistou vodou. Odolné nečistoty odstraňte starou zubním kartáčkem. Další možností je namočit rošt do horké vody s čisticím prostředkem a nechat působit. Mastnota se uvolní a bude se dát lépe odstranit.
Čištění párou
Výbornou alternativou je parní čištění. Je vhodné i pro alergiky, jejichž dráždí zápach chemických prostředků. Čištění párou je ekologické, protože kromě páry už nic jiného nepotřebujete. Horká pára zlikviduje i bakterie. Dostane se i na těžko přístupná místa. Připečenou mastnotu odstraníte pomocí nástavce s kartáčkem.
Domácí prostředky
Sůl, soda, prášek do pečiva či ocet jsou skvělí pomocníci na odstraňování mastnoty ze sporáku. Ze sody nebo prášku do pečiva a octa si můžete vyrobit hustou pastu, která výborně odmašťuje. Naneste ji na rošt a vysušte kartáčkem. Na odolné „zapekance“ použijte abrazívnejšiu sůl.
Tip od profesionálních kuchařů
A jak to dělají profesionálové? Inspirujte se jejich šikovným zlepšovákem, díky kterému se můžete vyhnout namáhavému čištění. Před vařením podložte pod rošt alobal, který ochrání sporák před ušpiněním. Po dovaření ho jednoduše vyhodíte. Ani rošt neutrpí velkou újmu, pokud jej otřete co nejdříve poté, co vám něco přeteče. Používáním správné velikosti nádoby ještě více eliminujete počet „nehod“ při vaření. Vzdálenost mezi okrajem hrnce a hladinou pokrmu má být alespoň 2 cm. Prskání tuku při smažení účinně zabráníte použitím ochranné síťky na pánev z jemného kovu.