Poradíme, jak předejít dřevnatění kedlubny

Poradíme, jak předejít dřevnatění kedlubny 1

Zdřevnatělých dužina kedlubny je častým problémem. Víte, jak se mu můžete vyhnout?

Výběr a péče

Úplně prvním a podstatným rozhodnutím je výběr správné odrůdy.

Důležitým faktorem, který ovlivňuje snižování dřevnatění bulev kedlubny je i dostatek světla pro všechny rostliny na záhoně. Zajistíte ho dodržením sponu, který vytváří správné světelné podmínky pro každou osázenou rostlinu.

Nejvhodnější spon na rychlení kedlubny je 20 x 20 cm, na brzké pěstování je to 25 x 25 cm a pro kedluben pěstovaný na uskladnění 30 až 40 x 25 až 40 cm.

Zabraňte praskání

Během vegetace nejvíce ovlivňuje dřevnatění i správná a pravidelná závlaha. Kedluben má menší a plytkokoreniaci kořenový systém, proto přijímá vláhu zejména z vrchní vrstvy půdy. Vytvořený půdní přísušek může tedy pro něj znamenat snížení kvality jeho dužiny. Jednorázové velké množství vody po delším čase způsobí zase praskání bulev.  Právě z tohoto důvodu je důležité vědět, že nejvyšší vláhovou potřebu má zejména na začátku růstu bulev.

Prevence je nejlepší lék

Správnou péčí a ošetřováním kedlubny můžete také předejít dřevnatění bulev.

Tato košťálová zelenina je středně náročná na zásobu živin v půdě, přičemž by měla být i dostatečně propracovaná. V půdě chudé na živiny dřevnatí a předčasně vybíhá do květu. Po třech až čtyřech týdnech od vysazení sazenic nezapomeňte půdu přihnojit dusíkatým hnojivem. Důležitá je i pravidelná okopávky, kypření půdy, odstraňování plevele a ochrana.

Při obdělávání půdy však dejte pozor na mělký kořenový systém.