Domácnost není jen útočiště, kde hledáme klid po náročném dni v práci, ale také prostor na nejrůznější aktivity. Domov je však i synonymum dokonalé kombinace interiérových prvků. A tak jako kuchyňská linka nepatří do koupelny či jídelní stůl do dětského pokoje, nehodí se každé světlo do každé místnosti. O své zkušenosti z praxe se s námi podělil světelný designér .
Jněž narážejí jednotlivé druhy osvětlení v konkrétních místnostech plní významné funkce. V kuchyni například světlo přispívá k vytvoření ideální atmosféry, která ještě více zvýrazní chuť jídla, ale také pomáhá při jeho přípravě. V obývacím pokoji zase světlo pomůže k pocitu bezpečnosti a pohodlí. Osvětlení domácnosti má svá pravidla, ať už je to ložnice, chodba nebo koupelna, všude třeba přemýšlet, jak co nejlépe nasvítit prostor, aby se tam dobře cítili domácí i hosté. Výběr osvětlení by však měl zohledňovat nejen funkční a osobní preference, ale i architekturu prostoru a jeho zařízení. Do karet v tomto případě hraje skutečnost, že časy, kdy jedinou volbou byly žárovky s krátkou životností nebo obrovské zářivky a drahé halogenové žárovky, jsou dávno pryč. Na trh se postupně dostali různé energeticky úsporné světelné zdroje, jako například zářivky kompaktních tvarů, na jedné straně ohleduplnější k životnímu prostředí a na druhé straně nabízející širší škálu barev světla. K dispozici jsou také zcela nové světelné řešení, například miniaturní halogenové žárovky či malé, mimořádně intenzivní světelné LED diody.
KUCHYNĚ – když světlo vytváří dokonalé chutě
Jedno z nejoblíbenějších míst v bytě je určitě kuchyň. A pokud jste dosud osvětlení v tomto prostoru vůní a chutí podceňovali, je čas napravit to. V kuchyni by mělo být osvětlení nenápadné a zároveň dostatečně silné na její celkové prosvětlení. Světelný designér Adrian Kováč doporučuje rozdělit osvětlení v této místnosti alespoň na dva stupně. „Základem je hlavní osvětlení, které pomáhá zorientovat se a osvětlení pracovní plochy, které se nejčastěji umísťuje pod kuchyňskou linku, tak aby byl prostor, kde se často pracuje s ostrými předměty, dostatečně osvětlen. Toto světlo by také mělo mít dobré barevné podání, abychom viděli, co krájíme a jakou to má barvu, „radí Adrian Kováč. Pokud se rozhodnete použít na hlavní osvětlení bodová svítidla, věnujte pozornost zejména způsobu, jakým bude světlo distribuovány do prostoru. „Při nízké výšce může při použití tohoto typu osvětlení vzniknout jeskynní efekt, protože bodovka vyzařuje světlo směrem dolů, což způsobí, že strop zůstane tmavý. Pro zamezení takového efektu je vhodné použít svítidlo s mléčným sklem, případně s jiným skleněným doplňkem, „doporučuje Adrian Kováč. Pohodlí a bezpečnost při práci na kuchyňské lince jsou stejně důležité jako dokonale připravená večeře. I tomuto prostoru proto třeba věnovat nemalou pozornost. Dostatečné prosvětlení či odstranění nežádoucích stínů na ploše lze dosáhnout instalováním svítidel pod horní skříňky kuchyňské linky. „Doporučuje Adrian Kováč. Pohodlí a bezpečnost při práci na kuchyňské lince jsou stejně důležité jako dokonale připravená večeře. I tomuto prostoru proto třeba věnovat nemalou pozornost. Dostatečné prosvětlení či odstranění nežádoucích stínů na ploše lze dosáhnout instalováním svítidel pod horní skříňky kuchyňské linky. „Doporučuje Adrian Kováč. Pohodlí a bezpečnost při práci na kuchyňské lince jsou stejně důležité jako dokonale připravená večeře. I tomuto prostoru proto třeba věnovat nemalou pozornost. Dostatečné prosvětlení či odstranění nežádoucích stínů na ploše lze dosáhnout instalováním svítidel pod horní skříňky kuchyňské linky.
Tipy a triky:
Jako hlavní osvětlení mohou posloužit bodová svítidla se žárovkami Osram DECOSTAR, Halostar nebo HALOPAR. Na osvětlení pracovní plochy jsou vhodné například žárovky Osram Ministar Halogen Superstar nebo Halopin, kterým nijak nepřekáží časté vypínání a zapínání. Pod skříňky se dají použít i zářivky. Nabízejí větší variabilitu například v délce. Zcela novým a zároveň zcela netradičním řešením osvětlení pracovní plochy v kuchyni je světelná tyčinka LED Stixx, která svítí pomocí čtyř bílých LED diod. Díky bezdrátovému napájení a bateriím ji lze použít jako přenosné svítidlo a zároveň velmi snadno pouhým kliknutím opět upevnit na kuchyňskou linku. V kuchyni lze použít i různé efektové svítidla, například na skleněných dvířkách kuchyňské linky či na poličkách. Takové světlo nejenže vytváří příjemný efekt,
OBÝVACÍ POKOJ – když světlo pomáhá dokonalé pohodě
Další oblíbený prostor, kde trávíme poměrně hodně času, je obývací pokoj. Oáza pohodlí, relaxu, ale i zábavy ať už s rodinou nebo s přáteli. Obývací pokoj má působit útulně, ale zároveň reprezentativní, čemuž je samozřejmě nutné přizpůsobit i osvětlení. Kromě toho svítidla v obývacím pokoji by měly být i zajímavým doplňkem interiéru. Odborník na osvětlení Adrian Kovář doporučuje myslet na správné rozmístění svítidel a současně na výběr světelných zdrojů úplně na začátku, ještě před dokončením interiéru. Pokud to však nejde, světlo se dá vhodně rozmístit i při rekonstrukci místnosti. V tomto případě bude velmi příjemné, pokud se podaří vytvořit minimálně dva světelné okruhy, tedy hlavní světlo v kombinaci například s bodovým směrovým. Nemělo by se zapomenout ani na svítidla se stmívačem, kterým se dá regulovat intenzita světla podle toho, co právě v obýváku děláme. Pro komornější atmosféru je možné doplnit hlavní osvětlení stojanovým osvětlením. Stojanové svítidla mohou vhodně posloužit i v případě, že obývací pokoj nemá dva světelné okruhy, jako doplňující světlo k centrálnímu osvětlení. Chybět by nemělo ani lokálně regulovatelné světlo při pohovce nebo při sedačce, kde čtivě knihy. Světlo je třeba i při sledování televizoru, aby nebyly oči příliš namáhané. To se dá vyřešit například zabudováním světelných zdrojů do obývákové sestavy nebo také stolními svítidly s textilním krytem. Chybět by nemělo ani lokálně regulovatelné světlo při pohovce nebo při sedačce, kde čtivě knihy. Světlo je třeba i při sledování televizoru, aby nebyly oči příliš namáhané. To se dá vyřešit například zabudováním světelných zdrojů do obývákové sestavy nebo také stolními svítidly s textilním krytem. Chybět by nemělo ani lokálně regulovatelné světlo při pohovce nebo při sedačce, kde čtivě knihy. Světlo je třeba i při sledování televizoru, aby nebyly oči příliš namáhané. To se dá vyřešit například zabudováním světelných zdrojů do obývákové sestavy nebo také stolními svítidly s textilním krytem.
Tipy a triky:
Do stojanových svítidel nabízí Osram žárovku HALOLINE, která osvětlí pokoj nepřímo, čímž vznikne příjemné měkké difuzní světlo. V případě lokálního osvětlení při pohovce se používají nastavitelné svítidla osazena například halogenovou žárovkou Halostar. Osram má pro případ osvětlení při sledování televize výborné žárovky Relax, které dokáží vytvořit samostatné světelné ostrůvky a poskytnout tak dostatek světla, aby televizor příliš nenamáhal oči. Tvrzení, že úsporné zářivky nelze ztlumit, už dávno neplatí. Příkladem je stlmovateľná zářivka Dulux El Dim od společnosti Osram. Úplnou novinkou je náladové svítidlo Mood Light „Bowl“, které dopomůže k klidné atmosféře. Světlo je zároveň příjemný dekorační prvek, má tvar keramické mísy a svítí individuálně zvolenou barvou nebo barevnou kombinací světel. A protože je bezkabelové,
LOŽNICE – světlo pro sladké sny
Navození té správné atmosféry pomocí světla je důležité i v další místnosti vašeho domova, kterou je ložnice. Moderní ložnice jsou dnes multifunkčními místnostmi, kde nejen spíte, ale také začínáte svou každodenní „pouť“ pracovním koloběhem. Na sklonku dne tam zase zažíváte příjemné věci, jejichž význam správným osvětlením jen zdůrazníte. I proto musí osvětlení v ložnici splňovat široký rozsah požadavků a očekávání. Na odpočinek potřebujete měkké, příjemně teplé světlo, které nemusí být příliš intenzivní, ale mělo by dostatečně osvětlit prostor tak, abyste se cítili doslova jako doma. „Do ložnice je vhodné umístit jedno svítidlo na stropě, nemusí být ani příliš silné, pokud jej vhodně doplníte lokálním osvětlením určeným například pro čtení knih. Dobré je myslet i na osvětlení šatníku, „říká světelný designér Adrian Kováč.
Tipy a triky:
Ideálním řešením, které nabízí společnost Osram, jsou stropní svítidla s halogenovými žárovkami na malé napětí DECOSTAR Energy Saver nebo Halostar, které dokáží „vrhnout“ světlo do každého koutu místnosti. V případě stolních svítidel je správnou odpovědí teplé náladové světlo, které produkují žárovky Relax. Do šatníku a do skříní můžete umístit LED moduly Linearlight nebo reflektorové halogenové žárovky Ministar, které vám pomohou udržovat pořádek na policích. Pokud vám však v šatníku chybí elektrické vedení nebo nechcete absolvovat často komplikovanou rekonstrukci, Osram má svítidlo Dot-it Linear Vario umístitelné na různé povrchy a plochy. Svým prodlouženým tvarem a ohebnou svítící plochou poskytuje dostatečně velký rozptyl a záření. Světlo je přitom zcela nezávislé na elektrického vedení.
DĚTSKÝ POKOJ – tam, kde se roste spolu se světlem
V dětském pokoji se světlo mění s tím, jak roste vaše dítě. V prvních letech života se pohybuje většinou „při zemi“ a jeho činnost je omezena na jednoduché hry a na spánek. Později s přibývajícími léty využívá pokoj i na domácí úkoly, čtení či na náročnější hry. Postupně si začne pokoj přetvářet na vlastní svět plný technologických hraček az dětského pokoje se stane útočiště před světem, ale i prostor, kde bude trávit čas se svými přáteli. Na prvním místě, a to zejména v nižším věku, by měla být bezpečnost. Světelné zdroje by proto neměly produkovat příliš velké teplo, tak jak tomu bylo u klasických žárovkách, také by mohly být dostatečně odolné a nerozbitné. „Světlo v dětském pokoji by mělo být dostatečně intenzivní a dopadat až na podlahu, a to alespoň u dítěte do věku čtyř let. Ne zcela ideální řešení jsou různé barevné svítidla s dětskými motivy a barvami, protože většinou neposkytují dostatečnou intenzitu. Měly by se využívat spíše jako dekorační prvek, nikoli jako plnohodnotný světelný zdroj, „upozorňuje Adrian Kováč. Podobně jako v obývacím pokoji či v ložnici i v dětském pokoji může být vytvořeno více světelných okruhů. Nejlepší je jedno hlavní neoslňující osvětlení a trochu intenzivněji lokální osvětlení, například nad převlékací pultem.
Tipy a triky:
Jak místní osvětlení se dokonale hodí lištové svítidla Luminestra z Osra. Jelikož některé malé děti se v noci bojí spát v naprosté tmě, můžete jim pomoci nočním svítidlem Lunetta, které dá dětem pocit bezpečnosti. Pro školáky je zase důležité vytvořit správnou náladu při domácích úkolech. Například žárovkami Active a nastavitelnými svítidly Osram Dulux Table, které usnadní koncentraci na učení. Vhodným doplněním celkové světelné atmosféry v dětském pokoji jsou ještě světla na čtení, které umístíte vedle postele, se žárovkami Relax. Při usínání vytvoří příjemnou atmosféru.
KOUPELNA – krása zvýrazněná světlem
Lidé jsou v koupelně zvyklí na příjemné teplé světlo, proto je dobré volit si teplejší tón iu nových typů světelných zdrojů. Jelikož koupelna je prostor, kde věnujeme čas jen sami sobě, začínáme tam den nebo relaxujeme v příjemném horké lázni, světlo by mělo k pocitu pohodlí přispívat dvojnásob. Nachází se tam však i mnoho odrazných povrchů, proto je důležité vyvarovat se oslnění. V koupelně se také setkává voda s elektřinou, s ohledem na bezpečnost proto třeba dodržet zvláštní opatření, které se musí zohlednit již v prvotních fázích tvorby projektu. Navíc jsou tam místa, kde se vůbec nesmí instalovat svítidla. K důležitým prvkem koupelny patří dostatečné silné hlavní osvětlení a osvětlení zrcadla. „Nejlepší osvětlení zrcadla je světelný zdroj umístěn po obou stranách s krytem, který světlo rovnoměrně rozptýlí po tváři.
Tipy a triky:
Vhodným řešením jsou zářivky Lumilux Combi nebo lineární žárovky Linestra. Ideální alternativou osvětlení zrcadla jsou kompaktní zářivky namontovány po stranách. Populární jsou reflektorové žárovky Decor Silver. Netradičním světelným doplňkem koupelny je malé přenosné svítidlo Dot-it Waterproof odolné proti vodě, které lze umístit přímo na stěnu vany a vytvořit tak příjemný „světelný koupel“.
PŘECHODNÉ PROSTORY – skutečně funkční světlo
Na správné osvětlení nelze zapomínat ani v prostorách, jakými jsou chodba a vstupní předsíň, přesto, že v nich netrávíme hodně času. Při výběru osvětlení třeba brát ohled na vše, co se v daných prostorách nachází a co všechno se tam děje. Pokud chodba slouží jen jako průchod mezi místnostmi, postačí nepřímé osvětlení zajištěno zářivkami, které mohou svítit i celý den, protože spotřebují až o 80% elektrické energie méně než klasické žárovky. Vstupní hala je z hlediska osvětlení důležitější. Jde o první místnost, kterou uvidí vaši hosté, a proto by měla mít dostatečně intenzivní světlo tak, aby se hosté dokázali v cizím prostředí zorientovat, najít šatník, skříňku na boty. Své osvětlení by měl mít i šatník. Pravděpodobně v každé vstupní místnosti najdeme také zrcadlo – mělo by být podobně jako v koupelně také samostatně osvětlené. Pokud jsou na stěnách v této části bytu nainstalované zajímavé obrazy nebo jiné umělecké předměty, dopřejte světlo i jim.
PIVNICE, půda – světlo, které potřebujeme
Málo pozornosti v rámci osvětlení se věnuje různým technickým prostorem, jakými jsou sklep nebo půda. Jelikož tyto místnosti jsou často zcela bez oken, mají velmi málo světla, a proto náhrada toho přirozeného musí být dostatečně intenzivní, aby se dostalo do každého koutu a abyste mohli snadno najít vše, co hledáte. Typ osvětlení také závisí na tom, co tam plánujete dělat. Pokud vám sklep slouží jen jako skladiště kompotů, zcela postačí nepřímé osvětlení. Pokud ve sklepě trávíte více času a máte tam svůj pracovní stůl, je dobré osvětlit ho lokálně tak, aby práce v tomto prostoru byla bezpečná a pohodlná. Příjemné a dostatečně intenzivní osvětlení je stejně důležité i ve vaší domácí pracovně. Ať už pracujete na počítači nebo tvoříte umění, světlo musí poskytovat správnou intenzitu, musí být rovnoměrné,
Tipy a triky:
Praktickým řešením jsou hospodárné zářivky Lumilux s dlouhou životností a do těch nejtmavších koutů lze použít variabilní a přenosné svítidlo Dot-it. Na osvětlení pracovny se ideálně hodí svítidla se zářivkami Lumilux T5 HO nebo HE z Osra. Jako lokální světlo dokonale poslouží stolní svítidlo Osram Dulux Table s kompaktní zářivkou nebo Halopin Table Jet, které nabízejí přesně směrované světlo. Abyste ve sklepě či na půdě potmě už nikdy nezakopli, je vhodné tyto málo navštěvované prostory osvětlit svítilnou se senzory pohybu. Přenosné i pevně namontovatelné světlo Osram Spylux se rozsvítí jakmile vstoupíte do okruhu 4 m. Otočná hlava navíc umožňuje nasměrovat paprsek světla na ostrou hranu police nebo jinou překážku, takže se i pohyb v přeplněném prostoru stane bezpečnější.
Moderní řešení
ak již bylo několikrát zmíněno, správný výběr svítidel závisí zejména na činnosti vykonávané v dané místnosti. Dalším faktorem je i čas, který při dané činnosti strávíte. Nové světelné zdroje se liší mnoha vlastnostmi, tvarem, spotřebou, výkonem, barvou světla, velikostí. A na to je dobré myslet předem. Tak například halogenové úsporné žárovky Halogen Energy Saver, které se nejvíce podobají klasickým „edisonkám“, ve srovnání s nimi ušetří o 30% více energie. Právě proto jsou tyto typy vhodné do místností, kde je čas svícení přes den zanedbatelný a kde zároveň dochází k častému spínání světla, co právě halogenky z hlediska životnosti nepřekáží. Hodí se například na toaletu, do komory nebo na chodbu. Naopak do místnosti, kde se svítí mnohem déle, je dobré instalovat úsporné zářivky, charakteristické úsporou až 80% elektrické energie. Hodí se do kuchyně, obýváku či do dětského pokoje. Vyrábějí se v různých barevných odstínech od bílé denní až po teplou barvu, která se blíží k barevnému tónu klasické žárovky. Třetím typem inovativních světelných zdrojů jsou LED diody, kterým nijak nepřekáží časté vypínání a zapínání, jejichž životnost při průměrné roční délce svícení tisíc hodin může dosahovat 20 až 50 let a energetická úspora je na úrovni úsporných zářivek. Světelné zdroje využívající LED diody slouží z hlediska praktického využití nejčastěji jako doplňkové efektové nebo orientační osvětlení. V podobě LED pásů se umísťují na police vitrín a skříněk, kde působivě nasvěcují obsah, ale také pomáhají při orientaci. Výhodou těchto světel je jejich široká škála barev.