Pojištění domu a domácnosti

Pojištění domu a domácnosti 1

Víte, jaký rozdíl je mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti? A co všechno si můžete pojistit?

Přestože denně jste svědky množství živelných pohrom a neočekávaných událostí, stále máte sklon pojištění nemovitosti a domácnosti podceňovat a zanedbávat? Vždyť katastrofa se děje vždy někomu jinému a ne vám? Na otázku, na co je vůbec pojištění domácnosti a nemovitostí dobré, má finanční poradkyně  jednoduchou odpověď.

„Pro pocit jistoty a bezpečí. Investujete do ochrany životně důležité hodnoty – střechy nad hlavou. A zároveň chráníte rodinný rozpočet před neočekávanými a nepředvídanými finančními náklady, „vysvětluje poradkyně a dodává, že za poslední dva roky se pojištění radikálně změnilo směrem k lepšímu.

Kromě všeobecně známých rizik, jako je požár, výbuch, pád stromu, úder blesku, záplavy a povodně, pojišťovny přicházejí s více vylepšeními. Například k přírodním živlům zařadili i atmosférické srážky – dešťovou vodu, zatečení a spodní vodu, ale také nepřímý úder blesku a přepětí.

„Běžnou součástí je i neúmyslné rozbití skla například průvanem nebo škody způsobené vodou z akvária, klimatizačního zařízení či z vodní postele,“ jmenuje poradkyně.

Vychytávky

Pojišťovny si uvědomili, že klientům už nestačí pouze krytí živelních pohrom, krádeže a vandalismu, ale chtějí něco víc – aby bylo postaráno o jejich pohodlí. A tak přišli s různými „vychytávkami“. Klienti se už nemusí bát, že v případě mimořádné situace zůstanou ponecháni sami na sebe.

Stačí zavolat asistenční službu a pojišťovna k vám pošle odborníka. Zámečníka, pokud jste si zabouchly dveře, vodoinstalatéři, pokud prasklo potrubí. Plynaře, sklenáře, kominíka … a proplatí i dohodnutou část nákladů na práci a materiál. Případně zajistí odvoz sutin a proplatí náhradní ubytování.

Rozmanitost asistenčních služeb

Různé pojišťovny nabízejí odlišnou úroveň asistenčních služeb, většinou grátis. „Jistá pojišťovna dokonce zajistí dovoz nemocného člena domácnosti z nemocnice, byl-li v ní déle než dva dny. Dokonce i pečovatelskou službu pro děti nebo pro seniora. A co byste asi nečekali – konzultace architekta nebo zahradníka při zařizování nemovitosti či zahrady, „překvapuje finanční poradkyně.

Pokud máte čtyřnohých společníků, můžete si připojistit náklady na jejich léčení nebo pohřeb až do výše 900 eur. A je tu i první vlaštovka, připojištění nákladů na poškození náhrobního kamene či hrobky.

„Potěší i servis elektrospotřebičů. Pokud se porouchají po uplynutí záruční lhůty, nemusíte řešit, co vás oprava bude stát a zda si nemáte raději koupit nový spotřebič. Pokud máte dobré pojištění, pojišťovna to zatáhne za vás, „upozorňuje Eva Muchová.

Vzhůru nohama

Ve snaze o zatraktivnění produktů přišla jistá pojišťovna s nápadem, že v rámci pojištění poskytne klientům meteorologickou službu a bude jim posílat aktuální informace o nepřízni počasí, aby si mohli včas ochránit svůj majetek.

„Dnes si můžete pojistit téměř vše, co doma máte, tedy i drahé šperky, umělecká díla nebo starožitnosti. Pečlivě si však prostudujte pojistné podmínky, protože pokud máte cennosti, zpravidla je musíte mít v trezoru, „vyzývá finanční poradkyně a dodává, že pokud jde o velmi drahou cennost, musí být trezor obestavěný, aby ho zloděj nemohl odnést.

Mnozí klienti stále nerozlišují rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. „Zjednodušeně řečeno, pokud byste obrátili svůj byt nebo dům hlavou dolů, vše, co by vypadlo, patří k domácnosti. A to ostatní k nemovitosti – čili i vestavěné skříně či kuchyňská linka, „vysvětluje poradkyně.

Vyhledejte odborníka

Za zmínku stojí, že na Slovensku funguje zvláštní princip, podle kterého se odpovědnost za škodu z občanského života řeší právě v rámci pojištění domácnosti. Pokud vytopíte souseda tím, že vám přetekla voda z vany nebo pračky a způsobíte mu škodu, nepomůže, že byl pojištěn.

Pojišťovna mu sice škodu uhradí, ale pak ji prostřednictvím soudu bude vymáhat od vás. Abyste se vyhnuli této nepříjemnosti, vždy si připojistit i odpovědnost členů domácnosti. Ochrání vás i když shodíte regál v obchodě, při lyžování, bruslení či jestliže při cyklistice srazíte člověka, respektive pokud váš pes pokouše souseda či způsobí dopravní nehodu.

„Stejně důležitá je odpovědnost z držby nemovitosti, například když taška z vaší střechy padne na sousedova auto a podobně. Obě odpovědnosti mohou být součástí základního pojištění nebo si je musíte připlatit, „popisuje Eva Muchová a doporučuje, abyste o pojištění nemovitosti nebo domácnosti poradili s nezávislým odborníkem. Nejenže má nadhled, ale dokáže porovnat více produktů na finančním trhu a vybrat vám pojištění šité na míru.