O třídu výš? Vše, co potřebujete vědět o keramických nožích

O třídu výš? Vše, co potřebujete vědět o keramických nožích 1

Pokud rádi vaříte, jistě víte, jak důležité je mít pro tuto práci ten správný nůž, a pokud si právě pořizujete nový univerzální nůž, nenechte si ujít náš přehled nejlepších kuchařských nožů roku 2022.

Pro mnoho lidí je keramický nůž nezbytnou součástí kuchyňské výbavy, ale navzdory jejich oblibě u některých lidí mají tyto moderní čepele i své kritiky. Zjistěte, zda je pro Vás keramický nůž ten pravý, s naším dokonalým průvodcem.

Co jsou keramické nože?

Keramické nože mají čepele vyrobené ze speciální tvrzené keramiky. Použití keramiky k výrobě čepelí není tak zvláštní, jak by se mohlo zdát, protože se ve skutečnosti jedná o extrémně tvrdý materiál, z něhož lze vyrobit mimořádně ostrou přesnou čepel, která vydrží ostrá déle než ocel. 

Tvrdost však není totéž co houževnatost, a jak všichni víme, keramika může být velmi křehká a náchylná k roztříštění. Z tohoto důvodu se u keramických nožů používá „pokročilá keramika“ zvaná transformací zpevněný zirkon nebo TTZ, která se tepelně a tlakově upravuje, aby byla tvrdší, a často se používá v zubním lékařství k výrobě korunek a můstků. 

TTZ je téměř dvakrát tvrdší než běžná ocel a mnohem tvrdší než běžná keramika, ale keramické nože jsou stále křehčí než běžné nože a vyžadují odbornou péči. Vyplatí se tedy skutečně investovat do keramického nože? Podívali jsme se na některá pro a proti a pokusili se to zjistit.

Výhody a nevýhody

Nejzřetelnější výhodou keramického nože je jeho mimořádně ostrá čepel. Může vydržet roky bez nutnosti broušení a podle některých odhadů zůstane ostrý až desetkrát déle než ocelová čepel. 

Keramika je lehký materiál, takže se s ní lépe manipuluje než s ocelí. Je rychlejší a účinnější při jemné a přesné práci s nožem, při krájení zeleniny jako másla a při krájení jemných kousků, jako je rajče, aniž by došlo k jeho potlučení nebo rozdrcení. Někteří kuchaři to však považují i za nevýhodu, protože to znamená, že je třeba vyvinout větší tlak, což může vést k únavě rukou.

Keramika je také inertní materiál a nereaguje s jinými materiály. To znamená, že nerezaví ani nezanechává skvrny a je odolná vůči korozi způsobené žíravými nebo kyselými potravinami. To chrání Vaše potraviny i čepel, protože ocelové nože mohou někdy přenášet ionty do potravin a zanechávat kovovou chuť nebo zápach nebo způsobovat rychlejší oxidaci a hnědnutí nakrájeného ovoce.

Keramika je neporézní, takže se v ní vyskytuje méně míst pro bakterie. Díky tomu se čepel také snadněji čistí a nedochází k přetrvávání nepříjemných pachů.

Hlavní nevýhodou keramických nožů je, že mohou být poměrně křehké. Přestože jsou vyrobeny z odolnější pokročilé keramiky, jsou stále křehčí než ocelové nože a je třeba jim věnovat zvláštní péči, aby nedošlo k jejich odštípnutí, nebo dokonce zlomení. 

Keramický nůž nelze použít na práce, které vyžadují kroucení nebo šťourání, ani na cokoli tvrdého, jako jsou mražené potraviny nebo maso s kostí. Vyžaduje také blok, aby se v zásuvce na příbory neodštípl, a měl by se mýt ručně, aby se neodštípl v myčce nádobí. Kritici naznačují, že keramická čepel může potřebovat brousit častěji, než byste si mysleli, aby se vyrovnalo odštípnutí, a existují také obavy o bezpečnost, pokud jde o malé úlomky nabroušené keramiky, které se ztratí v jídle.

Keramické nože sice potřebují méně ostření než jejich ocelové protějšky, ale když už je potřeba je nabrousit, je to mnohem složitější proces. Keramické nože nelze brousit běžným brouskem nebo honovací tyčí, a pokud si je chcete nabrousit doma, musíte si pořídit specializované vybavení. Mnoho lidí posílá své keramické nože k profesionálnímu broušení, které může být nákladné a časově náročné.

Obecná péče

Protože se keramické nože lámou více než ocelové, je dobré je uchovávat v bloku na nože, aby se volně nepohybovaly v zásuvce s příbory. Z podobných důvodů byste se měli vyhnout vkládání do myčky nádobí. Keramické nože se naštěstí snadno čistí teplou vodou a jemným mycím prostředkem. 

Použití keramických nožů

Keramické nože nejsou vhodné pro každou práci v kuchyni a měly by se používat jako specializované nože pro přesné krájení a sekání. Snadno si poradí s ovocem a zeleninou a jsou vhodné zejména na kyselé citrusové plody, které mohou zničit ocelové čepele. Pokud rádi připravujete sushi, je pro všechny složité práce s nožem ideální keramická čepel.

Nehodí se však na nic tvrdého, jako jsou kosti nebo mražené potraviny, a neměly by se používat k vykosťování nebo k čemukoli, co vyžaduje kroucení nožem, jeho použití k cenění věcí nebo položení na bok k drcení věcí.

Jak si ho vybrat

Pokud se rozhodnete koupit keramický nůž, je nejlepší zvolit renomovanou značku, která používá kvalitní materiály a design, aby se minimalizovalo riziko rozbití. Měli byste si také vybrat nůž s dobře navrženou ergonomickou rukojetí, která se snadno drží a nenechá Vaše klouby táhnout po prkénku. Doporučujeme čepel o délce maximálně 7 palců, protože to je nejlepší délka pro přesné krájení, ke kterému se keramický nůž nejlépe hodí.