Neoblíbené „bodláky“ vhodné k sušení: Nezatracujte je!

Neoblíbené "bodláky" vhodné k sušení: Nezatracujte je! 1

Rádi využíváte sušené květiny na přípravu různých aranžmá? Pak byste určitě neměli opomenout kotouče. Jsou velmi zajímavé na pohled a přitom absolutně nenáročné na pěstování.

Kotouče

Jako okrasné rostliny se v našich zahradách pěstuje například kotouč modravý ( Eryngium Planum ), alpský ( E. alpinum ), přímořský ( E. maritimum ) či obrovský ( E. giganteum ). Méně časté jsou další druhy, jako je Eryngium  x  Tripartitum  nebo E. bourgatii . Všechny působí velmi exoticky, vzhledem připomínají bodláky, ale jsou to blízké příbuzné mrkve.

Mají stříbřitě šedé stonky, listy jsou hluboce dělené a ostnaté. Válcovité květenství mají stříbrošedá, nazelenalé, stříbrnomodrá nebo fialové zbarvení. Proto se hodí do smíšených trvalkových záhonů, kde se výborně doplňují s oranžovými, žlutými, ale i růžovými či bílými květy ostatních rostlin. Dokonalou společnost jim však dělají i okrasné trávy, které umocňují jejich atraktivní vzhled.

Květenství se dají využít do kytic buď čerstvé nebo je můžete vysušit a použít později na aranžování.

Všechny tyto druhy dobře snášejí naše zimy. Pokud několik jich soukvětí necháte na rostlinách, budou ozdobou zahrad v chladných měsících a jejich semínka poskytnou potravu pro zimující ptactvo. Semínky se také úspěšně rozmnožují.

Jak je pěstovat

Kotoučem se nejlépe daří na slunném stanovišti. Díky dlouhému kolovitému kořeni, který se dostane do hlubších vrstev půdy, rostliny výborně tolerují i delší období sucha. Vyhovují jim chudší půdy, nadbytek živin způsobuje jejich vytahování do výšky a oslabení imunity. Proto se vůbec nemusíte starat o přihnojování. Odpadá i odstraňování zvadlých květů, neboť není podmínkou nasazování dalších poupat. Jediné, před čím je třeba tyto rostliny chránit, je přílišná vlhkost. Pokud máte v zahradě jílovitou půdu, přidejte do ní listovku, hrubý písek a drobný štěrk. Naopak do suché písčité půdy před výsadbou přimíchejte bohatou dávku organické hmoty.