Kam rozmístit bylinky v kuchyni

Kam rozmístit bylinky v kuchyni 1

Ne každá bylinka je užitečná. Řekneme vám, které byste rozhodně ignorovat neměli a také to, jak je stylově rozmístit, abyste na ně nepotřebovali další poličku.

Krásně voní, dobře vypadají a přinášejí chuťový i zdravotní užitek. Při pěstování na parapetu dokonce umožňují mít doma čerstvou úrodu zdraví i během podzimu či zimy. Pořiďte si domácí lékárničku v květináči. Péče o ni není složitější než o běžné květiny v domácnosti.

Saturejka

Tuto bylinku si rozhodně pořiďte, v kuchyni se vám sejde několikanásobně. Má krásné namodralé květy, které se také dají konzumovat, a tak si jimi můžete obohatit například salát. Saturejka je ideální rostlinka pro lidi, kteří mají problémy s trávením. Odstraňuje plynatost po jídle, pocit nafouknutého bříška, je výborná na zklidnění žaludku, ale i při průjmu a problémech s vylučováním. Podporuje chuť k jídlu a dokonce má porážet i střevní parazity. Parapet je pro ni vhodný i proto, že má ráda bezvětří a slunečné prostředí.

Bazalka

Obsahuje vitamin C, fosfor, železo. Rovněž působí výborně na tvorbu žaludečních šťáv, snižuje plynatost po jídle a pomáhá při nevolnosti. Využijete ji i jako koření, je to známá středomořská bylina. Pěstování není příliš náročné, bazalka miluje světlo a teplo, vodu přiměřeně, aby nevyschla, ani půda nebyla promočená.

Rozmarýn

Rostlina, které podporuje paměť, koncentraci a posiluje výkonnost a energii. V minulosti si proto mnoho lidí, kteří chtěli nabudit myšlení, privoniavalo právě k rozmarýnové větvičce. Zahání únavu a po těžkých jídlech zlepšuje trávení. Proto snítka rozmarýnu patří nejen na grilovaná masa, ale můžete ji například i zalít vroucí vodou a připravit si z ní povzbuzující čaj. Rozmarýn vám doma poroste klidně i celoročně.

Šalvěj

Je to jedna z nejuniverzálnějších bylinek. Můžete si z ní připravit čaj, který vám zlepší zdraví, uchrání od bolestí v krku, pomůže bojovat s nachlazením, ale stejně je vhodný i na relaxaci a při poruchách trávení. Dokonce se výluhem ze šalvěje dají mýt vlasy proti nadměrnému maštění. Jde opět o teplomilnou rostlinu, takže na parapetu má velmi dobré možnosti na bujarý růst.

Pažitka

Jde o cibulovou bylinu, která vaší kuchyni i během zimy dodá chuť mladé čerstvé cibulky. Zkuste ji jen tak na chléb s máslem a uvidíte to smyslové potěšení. Ale pažitka je kromě toho výborná na zrak, protože obsahuje karotenoidy, je možné ji použít i na zlepšení trávení. Podporuje zdraví srdce a díky vitamínem C, K, A podporuje imunitu. Vyžaduje častěji zalévání.

TIP na pěstování zdravých bylinek
Jelikož bylinky pěstované doma budete konzumovat, vyhněte se jakémukoliv hnojení. Mnohem lepší je rostlinkám pravidelně měnit hlínu. Tak zajistíte i obsah živin, i budete mít skutečnou bio lékárničku.