Jak ošetřit dřevo

Jak ošetřit dřevo 1

Většina odborníků se shoduje, že největšími nepřáteli dřeva jsou slunce a vlhkost. Na efektu stárnutí má svůj podíl i kyslík, agresivní plyny, prach, písek.

Už při projektování srubu by mělo myslet na pasivní ochranu dřeva. To znamená zajistit dostatečný přesah střechy, který jako deštník ochrání před přímým sluncem a deštěm. Takto se prodlouží trvanlivost nátěrů a sníží se intenzita jejich obnovy. Povrch dřeva vystaven slunečnímu záření postupně mění svůj vzhled a pokud je současně vystaven i srážkami, získává šedou barvu. Slunce je schopné za 100 let rozložit asi 1 cm z celkové tloušťky dřeva. Této degradaci zabrání nátěry. Čím více je povrch vystaven UV záření, tím častěji třeba nátěr obnovovat.

Delší životnost nebo ekologie?

Ve Skandinávii používají na exteriér dřevěných staveb krycí barvy, které vydrží mnohem více než vodní lazura, vosk nebo olej. Bez jakékoliv údržby i 20 let. U nás se preferuje viditelná struktura dřeva, používají se průhledné a průsvitné nátěry. Jejich životnost je však nižší. Musíte se tedy rozhodnout, zda preferovat ekologií a zvolit si oleje a vosky, nebo delší životnost a použít syntetiku. Pokud jsou dřevěné stavby trvale suché, tedy nezatéká a nevytváří se v nich vodní kondenzát, neměli by je napadnout houby a plísně. Pokud se však začne zvyšovat v interiéru dřevěné konstrukce vlhkost dřeva, zvyšuje se její náchylnost na takové poškození. Proti dřevokazným škůdcům třeba bojovat nejprve preventivně zajištěním dostatečného proudění vzduchu, suchém a šerem. Dřevo však třeba také ošetřit ochrannými prostředky. Osvědčily se ty na přírodní bázi. Takový fungicid a biocid je například boritá sůl.

Zevnitř jen na přírodně

V interiéru je třeba jednoznačně použít ekologické nebo tradiční přírodní nátěry na bázi dřevitých olejů a včelích vosků. Kromě příjemné vůně je zde důležitá především zdravotní nezávadnost. Jako první by se i zde, zejména ve vlhčích prostorech, měl použít nátěr boritou solí. Potom lze aplikovat olej s voskem, včelí vosk, olej s UV filtrem, který zachová přirozený vzhled a zabrání žloutnutí povrchu. K nejpřirozenějším vlastnostem dřeva patří schopnost přijímat a vylučovat vlhkost, čímž se zlepšuje klima místnosti a také kontaktní teplo. Pro zachování těchto vlastností je velmi důležité, aby funkčnost nátěru byla co nejdelší, proto ho třeba čistit a ošetřovat. Čističe bez tuku povrch odmastit, odstraňují olejovou nebo voskovou vrstvu. Vhodné je marseillské mýdlo a carnaubová vosková emulze.

Aby se zachovala co nejdelší užitná vlastnost samotného nátěru, je důležité dřevostavbu důkladně vyčistit a povrch sjednotit. Pak udělat fungicidní a biocidní nátěr, na to nátěr Základním olejem a nakonec jeden až dva nátěry barevnou lazurou. Časový odstup mezi nátěry je 24 hodin. Životnost nátěru v závislosti na klimatických podmínkách se pohybuje 4 až 6 let.

Přírodní material na ochranu dřeva:

  • Boritá sůl ochrání dřevo před napadením hmyzem a houbami. Aby se ze dřeva nesmyla, je třeba napustit nátěr základním olejem a vnější pigmentovou lazurou.
  • Základní olej má schopnost vsáknout hluboko do dřeva a chrání ho před nepříznivým vlivem vlhkosti, hub, Modřany a hniloby. Používá se pod pigmentové lazury apod nátěry ze včelího vosku.
  • Lazura na dřevo – vnitřní a vnější, nanáší se na dřevo štětcem a asi po 15 minutách třeba odstranit suchým štětcem přebytečný nátěr.
  • Vosk se vyrábí z volného zbytku včelího vosku. Včelí vosk se roztaví a vyčistí. Smícháním s lněným olejem vznikne absolutně nerozpustný vosk. Použít jej lze jako základní nátěr do vnitřního prostředí, v tenké vrstvě je vhodný k ošetření lakovaných a lazurování povrchů.
  • Carnaubová vosková emulze je určena na údržbu naolejovaných ploch. Povrchovou odolnost zajišťuje přísada carnaubového palmového oleje, který se získává z listů brazilské palmy.
  • Marseillské mýdlo je čisté přírodní mýdlo s přídavkem olivového oleje, používá se jako čisticí prostředek na dřevěné povrchy.
  • Portugalský balzámový terpentýnový olej, terpentýn je čirý tekutý olej, používá se jako ředidlo nátěrových hmot.
  • Saflorový vosk na nežloutnoucí nátěr interiéru je olej ze světlice barviarskej, která se podobá bodláku. Saflorový vosk vyvinuli speciálně na závěrečné ošetření interiérových ploch, které již poté nezežloutnou, což je typické pro výrobky obsahující lněný olej.