Obklady – jak vybrat ty pravé

Obklady - jak vybrat ty pravé 7

Na trhu je v dnešní době mnoho typů obkladů od miniaturních až po velkoformátové. Obklady nachází své využití zejména v koupelnách. Jak a podle jakých kritérií vybírat? 

Velký výběr vzorů a barev a materiálů vás překvapí

Trendem posledních let dominují obklady s imitací betony, dřeva či kamene. Výrazné a extravagantní dekory jsou sice taktéž atraktivní, ale je dost možné, že se vám po pár letech okoukají. Nenechte se tak zcela pohltit aktuálními trendy. Zohlednit je třeba pochopitelně i celkový styl interiéru.

Při výběru dbejte na ověřené prodejce a rozhodně zakupte o několik kusů/metrů obkladů více. Během let se může stát, že se některý z obkladů poničí. U méně známých výrobců navíc nemusíte po letech sehnat  totožné obklady. Nějaké kusy navíc tak rozhodně nebudou na škodu.

Obklady - jak vybrat ty pravé 8

Jedním z kritérií výběru by rozhodně měla být otěruvzdornost obkladu. Ta určuje, odolnost opotřebení glazury a tudíž životnost obkladu. Stupnice pro toto kritérium je značena od I do V, čím vyšší číslo, tím samozřejmě větší otěruvzdornost.

Pokud nemáte dostatečné zkušenosti k obložení vaší koupelny, přenechte práci raději odborníkům. Ušetříte si tak čas a rozhodně i peníze. Neodbornou prací by se totiž mohlo stát, že obklady po čase opadají, popraskají či vytvoříte nevzhledné spáry.

Obklady - jak vybrat ty pravé 9

Koupelnová studia vám poradí

Rekonstrukce koupelny je finančně i časově náročná záležitost. Nechte si tak poradit od odborníků, kterými disponují prověřená  koupelnová studia, kde vám nabídnou nejen  poradenství, ale i 3D návrhy koupelen a služby architekta. Doporučit můžeme například Keraservis, jejichž showroomy najdete v Brně, Praze a Ostravě. Ochotný personál vám jistě poradí s výběrem. A že je opravdu z čeho vybírat!

Velkoformátové obklady

Velkoformátové obklady vypadají výborně téměř v každém interiéru a působí luxusním dojmem. Celý prostor navíc opticky zvětší. Rozměry mohou dosahovat až 150 x 300 cm. Mezi jejich výhody patří, že je lze lepit na stávající obklady. Nutností je samozřejmě dokonale vyrovnaný podklad. Díky minimálním spárám  nedochází k usazování nečistot, proto jsou hygieničtější oproti menším obkladům. Jedním z výrobců je například Atlas Concorde, u něhož naleznete nejrůznější dekory. 

Obklady - jak vybrat ty pravé 10

3D obklady

Tento trend vznikl v Itálii. Díky těmto obkladům lze vytvářet nejrůznější optické klamy. Dobře si však rozmyslete, jak by měl tento optický klam vypadat, aby nepůsobil příliš rušivě. 3D obklady však vybírejte s rozvahou a myslete na to, že čím méně záhybů, tím méně usazující se prach.

Obklady imitující dřevo

Obklady, jenž nikdy nezklamou. Vybírat lze z nejrůznějších odstínů a typů dřeva. Celý interiér zútulní a dokáží navodit pocit skutečného dřeva. Vyrábí se také ve 3D variantě, která může ozvláštnit například stěnu obývacího pokoje či ložnice. Efekt bude vypadat jistě zajímavě a bude působit dojmem luxusu.