Gomfréna nabízí krásné květiny, které jsou vhodné k sušení

Gomfréna nabízí krásné květiny, které jsou vhodné k sušení 1

Připomíná rozkošné hlávky Lupina, ale její květy mají sytější barvu. Hodí se na pěstování v záhoně, ale i v nádobách na balkoně s jinými letničkami. Řeč je o krásné Gomfréne hlávkové.

Gomfréna Hlávka ( Gomphrena globosa ) pochází z Guatemaly a Panamy a je jednou asi ze 60 dosud známých druhů. Roste vzpřímeně a bohatě se rozvětvuje. Dorůstá do výšky 40 až 60 cm. Má vejčité chloupky listy, které jsou dlouhé až 15 cm.

Rostlina kvete od července až do října. Drobné květy jsou uspořádány do kulovitých soukvětí dlouhých 1,5 až 3 cm, které z dálky připomínají jetel. Rozkvétají na konci stonků po jednom nebo jich může být i několik spolu. Nejčastěji mají fialovou nebo růžovou barvu, ale existují i ​​bílé, žluté či oranžové odrůdy. Krásnou barvu i tvar si zachovávají i po usušení, proto patří k nejoblíbenějším rostlinám, které se dají sušit. Během kvetení se květenství prodlužuje, od spodní části dozrává a rozpadá se. Na sušení proto řeže zcela vyvinuté, ale ještě ve tvaru kuličky.

Pěstování a péče 

Rostlině vyhovuje slunečné nebo polostinné stanoviště s propustnou písčitou půdou, neboť nesnáší přemokření. Vypěstovat si ji můžete ze semen, které se vysévají v zakrytých prostorách v březnu. Předpěstované sazeničky na záhon vysaďte až v druhé polovině května. Gomfréna je nenáročná na půdu, v sezóně ji však můžete několikrát přihnojit.

Do nádob se hodí nízké keříčkovité odrůdy ze skupiny Buddy, které jsou vysoké jen kolem 15 cm. Nádoby umístěte tak, aby byly chráněny před deštěm. Na dno nádoby nasypte dostatečně tlustou drenážní vrstvu.