Přívětivý dům se štítovou stěnou z ulice, s předsazenou střechou do dvora a malými okénky vyvolává otázku. Jde o dokonalou rekonstrukci starého obydlí nebo o novostavbu?
Pohnutku postavit si venkovský dům v okrajové části hlavního města dostali majitelé při svých dovolených po slovenském venkově. „Navštívili jsme mnoho vesnických domů, nebyla v nich žádná dokonalost – křivé stěny, křivé podlahy z přírodních materiálů, ale ty domy dýchali a cítili jsme se v nich dobře,“ říká majitel.
Zatímco dospěli k tomu, jak bude jejich nový domov vypadat, prošli dlouhou cestu.Začala se v Krkonoších zkoumáním tradiční dřevěné „poloroubenky“. Inspiraci hledali iv maďarských venkovských domech s rákosovou střechou. Nakonec se obrátili na odborníkaa, který má dlouholeté zkušenosti s lidovou architekturou .
Tradiční i konstrukcemi
Dům je zděný z děrovaných keramických tvarovek bez zateplení, aby stavba dýchala.Dubové podlahy jsou řešeny tradičně, na dřevěných trámech. Střecha je zateplená, zevnitř podbití smrkovými deskami a pokryta černou plochou keramickou taškou. Tím, že na stavbě se objevovalo mnoho atypických detailů, naráželi majitelé na neschopnost dodavatelských firem řešit jejich, ale i na neochotu a nepochopení dělat věci podle jejich představ. Proto během hrubé stavby vystřídaly několik firem. Nakonec natrefili na takovou, se kterou našli společnou řeč a dotáhli střechu i všechny truhlářské prvky v interiéru. „Byli jsme na stavbě každý den, sami nebo s blízkými lidmi z branže jsme si nastudovali mnohé věci a pak vysvětlovali a usměrňovali lidi na stavbě,“ vzpomíná majitelka. Setkali se však is ochotou a trpělivostí. Zejména při řešení a stavbě akumulační keramické pece, dominující společenské části domu či návrhu a výrobě atypických oken s okenicemi.
Pod střechou
S dispozicí, na kterou se majitelé odhodlali sami, bojovali téměř pět měsíců. Nakonec ji na půdorysu koncipovaném do tvaru L, rozdělili na část společenskou a soukromou tak, aby byly všechny obytné místnosti orientované do dvora a zahrady. Návštěvy venkovských domů v Maďarsku je inspirovaly zakomponovat do domu úzkou chodbu, aby se vyhnuli průchozím místnostem. Protože čas majitelů netlačil, dlouho se hráli is interiérem domu. Měli o něm svou představu a mnoho prvků a detailů řešili za pochodu podle toho, jak to cítili. Takto neplánovaně se dopracovali i k půdního prostoru a k němu formovaly schody ze společenské části či ke střešním oknům, které jemně zakomponovali do střechy. Tím, že se majitelé aktivně podíleli na návrhu a realizaci stavby i interiéru, který si citlivě zařídili a doplnili dekoracemi, dostal dům osobitého ducha. „Pozitivem bylo, že jsme byli na stavbě každý den a když jsme se nastěhovali, hned jsme se tu cítili jako doma,“ ukončuje domácí paní.