Dřevěná podlaha – nestárnoucí klasika i do moderních interiérů

Dřevěná podlaha - nestárnoucí klasika i do moderních interiérů 5

Dřevo patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám už dlouhá staletí. Dřevěné podlahy najdete na zámcích, ve starých chalupách, ale také v moderních bytových interiérech. Dřevo je nejen velmi odolné, ale dává každému bytu punc domova. Tento krásný přírodní materiál působí hřejivě a uklidňujícím dojmem. Pokud se dřevěná podlaha po letech opotřebuje, nebo vás začne nudit, můžete ji na rozdíl od jiných podlahových materiálů, snadno renovovat. Kvalitní dřevěná podlaha vám tak vydrží celý život.

Dřevěná podlaha - nestárnoucí klasika i do moderních interiérů 6

Výhody dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha je velmi příjemná na dotek, přirozeně izoluje a tlumí vibrace. Skvělou vlastností je také, že absorbuje a zároveň i ventiluje vlhkost. Má velmi dlouhou životnost, je odolná, pevná a tvarově stálá. Navíc je vhodná i do místností určených pro alergiky, protože nepřitahuje prach ani jiné alergeny a také se snadno udržuje. V neposlední řadě je dřevo ekologický materiál. Výhodou je i obrovský výběr dřevěných podlah, a to jak z hlediska vizuálního, tak konstrukčního.

Z hlediska konstrukce se podlahy dělí na celodřevěné, neboli vyrobené z masívu, a vrstvené se sendvičovou konstrukcí, nejčastěji ve dvou či třech vrstvách. Z masívu mohou být vyrobena jak klasická prkna, tak i parkety nebo vlysy. U jednotlivých dřevěných podlah se rovněž liší způsob pokládky. Ta může být jak systémem perodrážka, tak systémem zámkovým, ale dřevěná podlaha se může také přímo lepit na pevný podklad. Vybrat si můžete z řady různých dřevin s odlišnou tvrdostí i barevností od velmi světlých až po tmavé odstíny dřeva. Dřevěné podlahy je sice možné natřít i barvou, ale lepší je nechat vyniknout jejich klasickou kresbu a přírodní krásu. Krásné třívrstvé dřevěné podlahy najdete např. u výrobce  Boen v kolekci Designwood. 

Na co si dát pozor

U dřevěných podlah je hlavním nebezpečím možnost mechanického poškození a také delší vystavení vlhkosti. Proto je vhodné investovat do pořádných rohoží u vstupu do bytu či domu, aby se na podlahu nezanášely zbytečně nečistoty. Také pod křeslo k psacímu stolu či další pohyblivé části nábytku je vhodné mít měkká kolečka, která nebudou na dřevěné podlaze zanechávat stopy. Vodu i jakoukoli jinou tekutinu je třeba rychle setřít. To potvrdí každý majitel vytopeného bytu s dřevěnou podlahou. Dřevo je schopné vlhkost vstřebat a může se pak změnit jak jeho tvar, tak barva. Až na výjimky reprezentované speciálně upravenými podlahami se dřevěné podlahy příliš nehodí do vlhkých prostor, tedy koupelen a kuchyní.  Také pro pokládku podlahového topení se dřevěná podlaha moc nehodí, protože dřevo reaguje i na výkyvy teploty.

Dřevěná podlaha - nestárnoucí klasika i do moderních interiérů 7

 

Jak dřevěnou podlahu udržovat

Dřevěné podlahy je vhodné udržovat hlavně suchou cestou, tedy zametáním, nebo vysáváním. Samozřejmě i dřevěné podlahy je někdy potřeba vytřít. V tom případě je vhodné používat hadr nebo mop, které jsou důkladně vyždímané a nezanechají podlahu mokrou. Používejte výhradně přípravky určené na úklid dřevěných povrchů, běžné saponáty by dřevěnou podlahu mohly poškodit. Nejlépe je poradit se o vhodném prostředku přímo při nákupu podlahy u jejího dodavatele.

Jakou značku si vybrat

Kvalitní dřevěné podlahy najdete ve specializovaných obchodech v širokém výběru. Nemusíte si tak vybírat jen jednu značku, ale podle svých potřeb si najít přesně takovou podlahu, s níž budete spokojeni. Například podlahy ESCO se vyrábějí jak z masívu, tak jako vrstvené. V nabídce jsou třeba kolekce Karel IV., Bohemia, Moravia, Chateau, Harfa či Soft Tone.