Bench press lavice najde využití i doma

Bench press lavice najde využití i doma 1

Pod pojmem bench press se myslí zřejmě nejznámější cvičení s velkou obouruční činkou na světě. Jde o zvláštní kategorii, zejména mezi profesionály. Hmotnost, kterou víte zvednout nad sebe pomocí tohoto cvičení, je v některých komunitách považována za vysvědčení vaší fyzické výkonnosti.

I proto je tento cvik velmi populární prakticky v každé jedné posilovně nebo fitness centru. Pro jeho provedení jsou důležité dvě věci a to bench press lavice a  správná technika. Dnes si přiblížíme obě věci trochu blíže.

Co je bench press a proč je tento cvik takový populární

Zjednodušeně řečeno, bench press je cvik prováděn vleže , při kterém je vaším cílem spustit obouruční činku na úroveň hrudníku a vzápětí ji zvednout nad sebe . Smyslem cvičení je v první řadě posílení prsního svalstva, ale v závislosti na úchopu se dá tímto stylem procvičovat i triceps, hákový sval a deltový sval.

Samotný cvik je součástí tzv. silového trojboje v rámci kulturistiky a jde o komplexní objemový typ s různými variacemi. V klasické poloze na bench press lavici je zatížena střední část prsních svalů, při širším úchopu jsou pod tlakem vnější části prsního svalstva. Úzký úchop při zvedání činky se zapojuje více triceps.

Pozor na chyby při cvičení a správné dýchání

Pro efektivní provádění bench pressu je třeba správné dýchání . Ve fázi klesání činky k  bench lavici je důležitý nádech, kdy nabíráte vzduch na dostatečné okysličení svalstva. Při výtlaku činky dech zadržte a výdech by měl následovat až po dosažení maximální možné výšky.

Pozor je třeba dávat zejména na zadržování dechu, nefoukejte vzduch již během vytlačování, ale až v horní poloze. Důležitý je plynulý pohyb , žádný rychlý švih ani rychlé spuštění. Pozor si dejte i na prohýbání se v zádech na lavici a při spuštění činky je důležité, aby nedošlo k přímému dotyku mezi ní a hrudníkem.

Profesionální bench press lavice i na doma

Bench press můžete klidně cvičit i doma, stačí vám k tomu speciální posilovací lavice přizpůsobena na zvedání obouruční činky . Na výběr jsou dva modely a to základní rovná bench press lavice nebo nastavitelná lavice s možností cvičit speciální cviky nejen na hrudník, ale i na svalstvo rukou.

Zatímco klasická rovná lavice klade důraz na specializaci pro bench press, nastavitelná lavice umožňuje přizpůsobit sklon podle toho, zda chcete cvičit například i s jednoručními činkami na posílení bicepsů a tricepsů. Ty lepší modely dokonce disponují i polohovatelným posilovačem na nohy.

Na výběr máte různé druhy značek. My doporučujeme vyhýbat se neznámým a  vsadit na ověřené značky , které mají dlouhodobě pozitivní reference od amatérských i profesionálních sportovců. Jde například o  Body Solid , Magnus , Marbo či Steelflex. Výběr konkrétní je na vás, například i podle možnosti polohování a nároků na cvičení.

Multifunkční bench press lavice je nejlepší

Pokud chcete procvičovat nejen bench press, ale hledáte komplexnější zařízení pro svou domácí posilovnu nebo fitko , určitě vám dáváme do pozornosti multifunkční bench press lavice. Ty obsahují zpravidla nastavitelnou lavici a k ní různé adaptéry a příslušenství, nejčastěji na kombinaci posilování nohou a rukou.

Zajímavým modelem je například tato multifunkční bench press lavice s možností posilování izolovaného bicepsu , která je doplněna o přítahovou kladku pro hyperextenze a posilování zad. S takovým zařízením je o horní polovinu těla postaráno opravdu komplexně .

Velmi zajímavá je také Body Solid multifunkční lavice s možností až 6 pozici pro cvičení. Ta je vhodná pro domácí, ale i pro hotelové a profesionálnější použití . Její součástí je část určená na předkopávání a zakopávání nohou. Jako příslušenství je možné dokoupit opěrku pro izolovaný cvik bicepsu, čímž vznikne jakoby Scottova lavice .

Cena není tak důležitá, jako využití v praxi

Při výběru konkrétní bench press lavičky třeba vzít do úvahu nejen její cenu, ale především funkční využití a některé vlastnosti . Skoro všechny lavičky jsou velikostně univerzální, takže neexistuje žádné omezení maximální výše pro uživatele. Existují ale věci, které si třeba všímat více , abyste později nelitovali nesprávnou koupi.

Které? Například tyto:

  • nosnost lavičky , kde je třeba počítat ani ne tak s hmotností sportovce, jako spíše s hmotností závaží, čili činky; většina bench press lavic zvládá zátěž do 300 kg , což plně postačuje na domácí podmínky
  • při výběru nedívejte ani tak na to, zda je aktuálně vámi žádaná lavice ihned k odběru , jako spíše na dobrý poměr ceny a vybavení , vždyť na dobré se den-dva počkat vyplatí
  • snažte se, pokud vám to rozpočet dovolí, sáhnout po profesionálních lavičkách , ideálně po těch multifunkčních, které nabízejí nejlepší možné funkce a jejich využitelnost v praxi je nesrovnatelně vyšší, než je tomu u základních modelů
  • nezapomínejte porovnat konkrétní modely i podle toho, zda je k nim k dispozici nějaké příslušenství , například pro efektivnější cvičení i jiných svalových partií
  • pokud zvažujete klasickou rovnou lavici s bench press stojanem, není to lepší a ani levnější alternativa

Tipy, kde najít zajímavý výběr a dobré ceny

Chtěli byste si koupit bench press lavici domů, například do domácího fitka, ale nevíte, kde najít nejlepší výběr a výhodné ceny ? Zapomeňte na klasické kamenné obchody, cestou k ušetření peněz není ani bazar. Nejlepší poměr ceny a výkonu nabízejí internetové obchody, ale samozřejmě ne všechny.

Nedívejte primárně jen na cenu, ale dejte i na zkušenosti uživatelů. Dlouhodobě dobré reference mají specializované sportovní eshopy Insportline , Fitness-store . Seriózní nabídku s možností dodání zboží skladem i ihned nabízí i známý internetový obchod Hej . Viz jejich nabídku, určitě v ní najdete lavičku pro sebe!