Zátěžové koberce jsou praktické do namáhaných prostor

Zátěžové koberce jsou praktické do namáhaných prostor 5

Mezi oblíbené pokrývky podlahy patří již tradičně koberce. Že jsou koberce vhodné i do prostor, kde jsou vystaveny velmi náročným podmínkám, není žádná novinka. Jedná se totiž o zátěžové koberce. Jejich hlavním smyslem je chránit podlahu před nepříznivými vlivy zvýšeného provozu, a to ať už pěšího, drobného pojezdu (stolky nebo židle na kolečkách) nebo silového zatížení (nábytkem, regály a podobně). Kvalitní zátěžový koberec navíc tepelně izoluje, tlumí hluk, zamezuje prašnosti, zachycuje nečistoty z obuvi a zároveň navozuje příjemný pocit pohodlí a útulnosti.

Zátěžové koberce jsou praktické do namáhaných prostor 6

Výroba a zpracování

Povrch koberce tvoří textilní vlas ze syntetických materiálů, jako je nylon nebo polypropylen, které jsou schopny odolávat znečištění, u komfortnějších typů koberců není výjimkou ani vlna nebo dokonce hedvábí. Úprava vlasu je buď smyčková, vpichovaná nebo stříhaná. Lícová strana zátěžového koberce se pokrývá gumou, jejímž cílem je celek zpevnit a zabránit klouzání nebo shrnování koberce na podlaze. Guma navíc brání pronikání případných nečistot nebo tekutin na povrch podlahy.

Kam se zátěžové koberce hodí?

Dá se říct, že všude. Primárně jsou určeny do vytížených místností, jako jsou chodby, vstupní haly, ale také kanceláře, technické místnosti a podobně. Podle toho, jaká je předpokládaná zátěž, je možné volit koberce s určitou hustotou vpichu na metr čtvereční. Také výška vlasu a gramáž by měla být parametrem výběru. Komerční místnost, kudy denně projde mnoho lidí a je zatěžována pojezdem židlí na kole, dámskými podpatky a dalšími vlivy, musí mít vyšší odolnost než koberec, který se umístí ve vstupní chodbě bytu.

Zátěžové koberce jsou praktické do namáhaných prostor 7

Design do každé místnosti

I když jsou zátěžové koberce určeny především do administrativních a průmyslových objektů, je možné je stejně dobře využít v jakémkoliv zařízení. Důvodem je velmi široký výběr barev, vzorů a designů, stejně jako velikostí a typů jako jsou například metrážové koberce, vpichované koberce, čisticí zóny, dodávané v rolích nebo zátěžové čtverce.

Zátěžové koberce Solid Velours

Zátěžové čtverce jsou v poslední době zvlášť oblíbené. Je to především z důvodu jejich velké praktičnosti. Koberce jsou totiž dodávány již v předem připravených rozměrech – čtvercích o rozměru 50 x 50 cm a baleny jsou v krabicích. Jako například řada Solid Velours, která nabízí koberce, jejichž celková hmotnost je cca 3490 g/m2 a výška cca 8 mm. Díky těmto rozměrům je pak jejich pokládka velmi snadná a zvládne ji i fyzicky slabší člen domácnosti. Čtverce se jednoduše pokládají vedle sebe a případný ořez u stěn místnosti je mnohem přesnější.

Široká škála barev umožňuje i kreativní kombinaci – tedy možnost vytvořit si na podlaze šachovnicový nebo jiný geometrický vzor. Čtvercová pokládka pak navíc umožňuje i snadnou výměnu poškozené části, což u metrážového koberce nelze. Údržba takového koberce je pak zcela běžná – luxování a čištění suchou i mokrou cestou.

Velkých výběr bytových i zátěžových koberců nabízí např. Svět podlah společnosti Supellex, jejich showroomy najdete po celé České republice.