Vyneste pokojové rostliny na balkon, prospěje jim to

Vyneste pokojové rostliny na balkon, prospěje jim to 1

Jelikož balkonová sezóna se již naplno rozběhla, určitě máte v truhlících vysazené letničky, které začínají kvést. Zůstalo vám však na balkoně místo na pokojové rostliny? Přivítají změnu prostředí.

akzvané přenosné rostliny zimu přečkávají v chladnějších prostorách – ve sklepích či chodbách. Patří k nim oleandry, granátovníky, citrusy, Brugmansia (Datura), Mračňák, fuchsie či bugenvileu. V tomto období by již měly být vyloženy na balkoně či v zahradě. V letním období však můžete dát ven i většinu pokojových květin. Víte, jak na to?

Přivykejte je opatrně

Nejen lidé si musí na pobyt na slunci zvykat postupně, totéž platí i pro květiny. Kdybyste je na celý den postavili na sluneční úpal, listy by to určitě nezvládli a utrpěli by popáleniny. Proto květináče s rostlinami nejdříve dejte do stínu až polostínu a pobyt na slunci postupně prodlužujte.

Žádná rostlina by však neměla být umístěna na poledním UPEK. Proto místo na balkoně pozorně vybírejte, abyste o rostliny nepřišli. Pokud máte balkon situovaný na západní stranu, pritieňte jejich žaluzií nebo slunečníkem. Druhy, které v přírodě rostou na zastíněných místech, jako jsou například fíkovníky, nikdy nedávejte na přímé slunce.

Další péče

Většině rostlin prospěje nejen čerstvý vzduch a světlo, ale i jemný déšť, který smyje prach z listů, přinese osvěžení. Letní liják s kroupami jim však může ublížit. Proto dávejte pozor na předpověď počasí a v případě potřeby rostliny chraňte.

Během léta izbovky spotřebují více vody, proto nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Zalévejte však vždy až tehdy, když substrát proschne. Rostliny v tomto období potřebují i ​​výživu. Hnojivovou zálivku jim můžete dopřát i každý týden. Pravidelně třeba kontrolovat výskyt škůdců, pokud je objevíte, musíte včas zasáhnout. Izbovky můžete letnit přibližně do konce září.

Kterým to prospívá?

Ven můžete vyložit fíkovníky, ibišky čínské, klívie, palmy, potosu, vánoční kaktusy (zygokaktus), Sansevieria (tchýnin jazyk), sukulenty, šeflery, zamiokulkasy V bytě si raději po celý rok nechte oblíbené africké fialky (Saintpaulia) i jiné druhy, které mají chloupky lístky.