Jak uskladnit kolo – pověsit na zeď nebo na strop?

Jak uskladnit kolo - pověsit na zeď nebo na strop? 1

Kdo nemá doma garáž, technickou místnost či dostatečně bezpečný sklep, jistě hledá místo, kde by mohl parkovat jízdní kolo, když jej zrovna nevyužívá. Nabízí se tedy otázka, jak co nejlépe uskladnit bicykl, aby doma nepřekážel? Existuje spousta možností – díky nejrůznějším stojanům a držákům ušetříte místo a kolo nepřijde k úhoně.

Pokud bydlíte v menším bytě a holdujete sportu, konkrétně cyklistice – ať už rekreační či závodní, pravděpodobně často bojujete s nedostatkem místa, když řešíte, kam kolo po návratu domů zaparkovat. Opřít jej jen tak o stěnu v předsíni, nebo některé z místností je nepraktické – kolo zabírá příliš místa a navíc není ani stabilní. Jistě, nabízí se možnost uložit bicykl do sklepa, ale toto řešení zase není zrovna bezpečné.

Řešením v tomto případě mohou být speciální držáky na kola, které pořídíte za pár stovek. Držáků se vyrábí několik typů podle toho, jak na nich bude kolo uchyceno. Právě místo, kde bude kolo umístěno, je tím rozhodujícím faktorem pro výběr správného držáku. Dnes máme možnost vybrat si z několika variant uskladnění kola, které se od sebe liší nárokem na prostor a také obtížností, s jakou bude kolo na stojan odkládáno.

Kola je možné zavěšovat za pedály, přední i zadní kolo a také za rám. Držáky jsou opatřeny šroubem nebo vrutem – způsob upevnění si každý zvolí podle toho, do jakého materiálu jej bude zapouštět. Než budete držák instalovat, zvažte kvalitu stropu či stěny, protože bude následně dosti zatěžována. Jinak by se mohlo stát, že by vás po příchodu domů čekalo nemilé překvapení v podobě spadlého kola a vyrvaného kusu zdi.

Držáky na strop

Co se týče prostoru, je způsob zavěšení kol na strop asi nejúspornější. Pro možnost zavěšení kol ke stropu jsou zapotřebí speciální držáky, nebo spíše háky, jejichž povrch je pokrytý plastem. Tím je zabráněno poškrábání ráfků či rámů kola a plast také nereaguje s lakem. Výhodou stropních držáků je velká úspora místa a také použitelnost pro všechny typy kol. Za nevýhodu je pak možné brát to, že abyste kolo na hák umístili, potřebujete k tomu dost síly – pro ženy to tak může být velmi náročné.

Ke stropu místnosti je možné nainstalovat také tzv. kladkový držák, který právě problémy s náročným umisťováním kola ke stropu vyřeší. Díky kladkovému mechanismu totiž není zapotřebí vynaložit moc sil a instalace kola ke stropu je tak mnohem snadnější. Kolo se jednoduše zahákne za řídítka a za zadní kolo či za sedlo a vytáhne ke stropu.

Držáky na zeď

Další možností je připevnit držák na kolo na zeď, přičemž kolo na něm může viset hned dvěma způsoby – svisle a vodorovně. Asi nejčastěji je využívána právě možnost svislého zavěšení kola za přední kolo, protože se tím ušetří dost místa a můžete vedle sebe umístit i více kol. Pokud se cyklistice věnuje celá rodina, je to asi nejlepší řešení. Jednoduše umístíte několik držáků vedle sebe. Aby bylo možné dát k sobě kola blíž než na šířku řídítek, je dobré namontovat držáky na zeď do různých výšek. Skvělým řešením jsou také věšáky na kola, které se prodávají v různých velikostech, pro jedno až pět kol. Možné je však také vodorovné zavěšení kola za rám – kolo je pomocí vzpěr uchyceno za tyč od sedla k řídítkům. Tento způsob uskladnění je vhodný pro zavěšení jednoho či dvou kol nad sebou. Některé držáky jsou také sklápěcí, takže v případě, že na nich kolo zrovna nevisí, nezabírají téměř žádné místo.

Pro vodorovné i svislé zavěšení kol na zeď slouží různé typy držáků. Při jejich koupi je však třeba si všímat detailů. Například části háků, které se dostávají do kontaktu s rámem nebo ráfkem, by měly být z důvodu jejich ochrany před poškrábáním polstrované. Pokud si vybíráte držák umožňující vodorovné umístění kola, pravděpodobně narazíte na takový, který má skládací ramena. Ta by měla být v roztažené poloze zaaretovaná, tedy pevně ukotvená, aby bylo umisťování kola na zeď snazší. Držáky určené pro uchycení za pedál by měly být vybaveny suchým zipem. Ten využijete v případě, že jsou kola nerovnoměrně vyvážená, to se stává zejména u modelů s odpruženou vidlicí. Pedál tak připnete k dolní rámové trubce, ten se vychýlí ze svislé osy a zaujme polohu, ve které bude kolo bezpečně drženo bez přetáčení.

Odkládací držák

Pokud máte dostatek místa v bytě, nebo máte prostornou garáž, můžete si dovolit pořídit držák, nebo spíše stojánek, do něhož se zaparkuje kolo stojící na zemi přední pneumatikou. Kolo tak uskladníte rychle a pohodlně, bez jakékoliv námahy. Navíc je možné takto ukládat různě velká kola – i dětská. Umisťuje se kolmo ke zdi zatlačením do odkládacího držáku. Výhodou jsou takové modely, které umožňují nastavit úhel stání. Namontováním více takových držáků vedle sebe můžete parkovat více kol.

Cyklostojany

Samozřejmě existuje také množství nejrůznějších cyklostojanů, které však rovněž využijí hlavně lidé s dostatečnými prostory. Jejich výhodou je mobilita a fakt, že nemusíte nic vrtat do zdi ani do stropu. Nejlepší a nejjednodušší jsou mobilní stojany, do nichž se přední či zadní kolo chytá za svou osu. Tento stojan využijete také při servisu vašeho kola (seřízení brzd, řazení apod.) – kolo je v něm stabilní a máte možnost se kolem něj pohybovat. Stojany se vyrábějí ve verzích pro jedno i více jízdních kol.