Jak nakupovat čerpadlo na vodu

Jak nakupovat čerpadlo na vodu 1

Vodní čerpadlo je užitečným pomocníkem ke každému rodinnému domu i do každé zahrady. Pomůže s odčerpáváním vody ze sklepa, přečerpáváním bazénu, vodovodní či dešťové vody. Při jeho výběru však musíme vědět, jakou vodu, jak často a v jakém množství budeme čerpat. Podle toho se totiž vodní čerpadla rozdělují na několik kategorií.

Pokud si s výběrem vhodného čerpadla nevíte rady, pokusíme se vám tuto problematiku v následujícím článku trochu přiblížit. Abyste si zvolili takové čerpadlo, které vyhovuje vašim požadavkům, musíte se v jejich nabídce nejdříve zorientovat.

Jak postupovat při výběru vodního čerpadla?

Podle způsobu použití se vodní čerpadla dělí do několika kategorií, ale toto rozdělení je pouze informativní, protože dnes již existují i čerpadla víceúčelová, jejichž zařazení do určité kategorie tak není jednoznačné – jde například o ponorné vodárny, samonasávací kalová čerpadla, nebo ponorná čerpadla do vrtů umožňující čerpání písku. Kvalitní čerpadla jsou spolehlivá, odolná a mají dostatečný výkon. Pokud si správně vyberete, bude vám vodní čerpadlo sloužit dlouhé roky.

Ponorná čerpadla

Tento druh čerpadel je určen pro čerpání vody tam, kde je větší hloubka. Jednotka totiž odčerpává přímo kapalinu, ve které je ponořená. Hodí se tak pro čerpání vody ze studny, z jímky, z bazénu, různých nádrží, ale i k odčerpávání vody ze sklepa, vytopených garáží či dokonce k čerpání fekální vody, která bývá plná hrubých usazenin. Ponorná čerpadla mají široké pole působnosti a tak si stačí vybrat takové, které potřebujete. Jednotlivá čerpadla se liší množstvím čerpané kapaliny, výtlačnou výškou a také svým průměrem, který je důležitý pro použití v úzkých vrtech. Podle toho, jakou vodu a jak jsou schopny čerpat, se ponorná čerpadla dále dělí na:

Ponorná čerpadla na čistou vodu – vhodné především pro přečerpávání a odčerpávání bazénů, nádrží, cisteren, studen a kádí. Jsou určeny pro čistou, nebo lehce znečištěnou vodu s příměsí malých pevných částic.

Ponorná čerpadla tlaková – umožňují dopravu vody na vzdálenější místa i do větších výšek, hodí se tak pro zásobování objektů vodou, nebo je možné jej využívat jako čerpadlo pro zavlažování.

Kalová ponorná čerpadla – pro odčerpávání vody ze zatopeného sklepa, z bazénu či z jímky s dešťovou vodou. Kalová ponorná čerpadla je možné dále rozdělit na dva druhy – čerpadlo do septiku určené pro čerpání fekální vody, které je vybaveno řezacími nástavci a nevadí mu proto ani hrubé nečistoty a čerpadlo na znečištěnou vodu, které využijete v době, kdy vás překvapí prudký déšť či záplavy.

Ponorná čerpadla do vrtu – čerpadlo do vrtu, neboli čerpadlo hlubinné, je díky své konstrukci a úzkému profilu vhodné k čerpání čisté vody především z vrtaných studní a k zavlažování z velkých hloubek. Dopravní výška vody je u některých modelů až 80 metrů.

Povrchová čerpadla

Tento typ čerpadel má jen omezené možnosti povrchového čerpání vody, čerpadla jsou limitována hloubkou zdroje 8 metrů. Povrchová čerpadla jsou určena hlavně na čerpání pitné vody a dalších kapalin, kde nejsou větší příměsi mechanických nečistot. Mají tak široké využití na zahradách při zavlažování, nebo při zásobování pitnou vodou. Pokud tedy uvažujete o vlastním zdroji vody, musíte u povrchového čerpadla počítat se sníženou hladinou v průběhu čerpání.

Povrchová čerpadla mohou být dále:
Samonasávací – v případě, že se v sacím potrubí objeví vzduchová bublina, mají schopnost ji odsát, nebo mohou nasávat i ze zcela nezavodněného potrubí. Hydraulická část čerpadla však musí být zcela zavodněna. Samonasávací čerpadla mohou být jednostupňová (jednodušší konstrukce, menší výkon, větší hlučnost) a vícestupňová (větší rozsah výkonu, menší hlučnost). Sací schopnost těchto čerpadel je do hloubky 8 metrů.

Nesamonasávací (běžná) – tato čerpadla je nutné při zprovoznění zcela zavodnit, včetně potrubí. Takovéto čerpadlo není schopno si vodu nasát samo. Jejich nasávací schopnost je do hloubky 5 metrů.

Odstředivá – tento typ povrchových čerpadel je založen na vztlaku vznikajícím odstředivou silou. Čerpadla mají jednoduchou konstrukci, nevyžadují přílišnou údržbu a jsou poměrně levná. Slouží hlavně k dopravě čisté a mírně znečištěné vody ze studní, nádrží, potoků atd. Skvěle se hodí k bazénu i k dopravě a filtraci vody ve vodovodech, čističkách či myčkách. Odstředivá čerpadla umožňují čerpat čistou vodu bez mechanických nečistot i zakalenou či bahnitou vodu s obsahem pevných částic do 1 cm. Aby se zmenšily ztráty v sacím potrubí na minimum, umisťuje se tento typ čerpadel co nejblíže vodnímu zdroji.

Oběhová čerpadla

Oběhové čerpadlo se používá na cirkulaci vody v teplovodním topení nebo na cirkulaci teplé užitkové vody (TUV). Je vhodné pro čerpání kapaliny v systémech ústředního, etážového a podlahového vytápění a rovněž pro obvody klimatizací, kde je rozsah teplot od +10 do +110 stupňů Celsia. Jednotlivé modely se od sebe liší výkonem i způsobem zapojení do potrubního systému.

Domácí vodárny

Domácí vodárny jsou vhodné pro komfortní a trvalé automatické zásobování domácností vodou, ale využijete je třeba i pro zavlažování zahrady. Je možné je používat všude tam, kde je vyžadován automatický provoz vodního zařízení. Domácí vodárna se skládá většinou z odstředivého nebo ponorného čerpadla, tlakové nádoby určité velikosti a tlakového spínače. Systém tak pracuje v souvislosti s rozsahem hodnot, které jsou nastaveny na tlakovém spínači. Podle toho, jak velká je tlaková nádoba, dochází ke kolísání tlaku v systému – rozmezí je dáno nastavením zapínacího a vypínacího tlaku. Rozdíl mezi čerpadlem a vodárnou je v ovládání chodu při odběru vody. Zatímco domácí vodárna zajišťuje v rozvodu trvalý tlak vody a zapíná i vypíná se při odběru automaticky, v čerpadle je tlak v rozvodu vody pouze při jeho zapnutí, které musí někdo provést.

Na co se zaměřit při výběru čerpadla?

Při koupi vodního čerpadla, bychom se měli zaměřit na požadovaný průtok při dopravní výšce, která odpovídá jeho zapojení – jde o tzv. provozní bod. Jedině tak bude zaručeno, že získáme požadovaný výkon, tedy že ze všech odběrných míst poteče voda s požadovaným průtokem a tlakem. Výrobci u čerpadel sice udávají maximální hodnoty průtoku a dopravní výšky, ale tyto údaje jsou vesměs pouze orientační.

Dopravní výška – je zjednodušeně řečeno výškou, do které je schopno čerpadlo vodu dopravit. Vypočítává se součtem sací a výtlačné výšky – u ponorných čerpadel je však sací výška rovna nule a výtlačná výška se rovná výšce dopravní. V případě, že chcete, aby byl v odběrném místě určitý tlak vody, je třeba k dopravní výšce odpovídající rozvodu vody připočítat ještě dopravní výšku odpovídající požadované hodnotě tlaku (1 bar = 0,1 MPa = 10 m dopravní výšky).

Před nákupem vodního čerpadla byste si měli umět odpovědět na následující otázky:
– jakou kapalinu budu čerpat (čistou či znečištěnou)?
– odkud budu kapalinu čerpat – jaké je umístění vodního zdroje?
– jaké je předpokládané množství čerpané kapaliny v místě vyústění potrubí (v litrech za minutu)
– jaký požadují tlak v nejvyšším místě odběru?