Tráva je nuda! Zahrada nabízí více možností

Tráva je nuda! Zahrada nabízí více možností 1

Chtěli jste mít v zahradě něco nenáročné, hlavně ať je na relax – a vysadili jste ji trávou? To byl ale fatální omyl, že?

Díky poměrně rozšířenému mýtu, že „tráva je nenáročná, stačí ji občas posekat“, zahradní nováčci naletí na iluzi trávy, která si jen tak roste a nic moc nevyžaduje. A přitom by stačilo poradit se se zkušeným zahradním architektem, zahradníkem nebo byť známým , který má nějaké ty roky zahradní péče za sebou.

Ti totiž přesně vědí popsat, co všechno s údržbou pěkného trávníku souvisí – a to nejen v počátečním stadiu, kdy třeba travičku poctivě zalévat, aby se dobře uchytila. Po čase totiž zjistíte, že lenivšieho zahradníka berou mdloby, když prší (tráva potom roste jako divoká), když je příliš sucho (zalévání je dřina a zavlažovací systém není zdarma), když fouká (semínka plevele se uchytí mnohem snadněji než choulostivé kytičky , které jste si přinesli ze zahradnictví). K tomu se přidruží povinné odstraňování mechu, vypichování plevele s kořeny dlouhými jako švýcarské tunely, provzdušňování, sekání, hrabání …

Tráva se rozhodne neobejde bez údržby, a tak jsme se zamysleli, jaké jsou jiné – a možná zároveň zajímavější – možnosti. Ne že by velká zelená plocha neměla svůj šarm, ale přece jen, jak často opravdu honíte míč po trávníku?

A ukazuje se, že je dost nápadů na vizuální zajímavé – a snad i nenáročnější na údržbu – rozdělení zahrady.

Naturalistická zahrada s kameny

Voda je drahá. Pokud tedy nemáte důmyslný způsob sběru dešťové vody nebo recyklace užitkové vody z domácnosti, třeba přemýšlet racionálně . A do zahrady volit rostliny, které nepotřebují bohatou zálivku, například sukulenty nebo skalničky. V kombinaci s kameny , hlavně ve svažitém terénu, bude zahrada vypadat fantasticky.

Elegantní zátiší

Možná toužíte po něčem vizuálně uklidňujícím, jednoduchém, například grilovací zákryt , který vytvoříte jednoduchým obloukem, nízkým zídkou a podobně. Prostor kolem ohniska můžete vysypat hrubým pískem nebo štěrkem. Ne že by tyto nebylo třeba udržovat – i jiné povrchy třeba občas vyčistit od navátého listí nebo plevele, ale ušetříte si minimálně sekání a zalévání.

Vodní prvek

Vodní prvek nemusí být jen bazén či jezírko. Klidně jím může být i elegantně vyřešen sběr dešťové vody.