Bydlení jako z pohlednice

Bydlení jako z pohlednice 1

Chátrající dům z kamene na okraji Toskánska učaroval anglickému páru. Dnes je z něj podmanivé venkovské sídlo, které nabízí soukromí, krásné výhledy, historii. A to vše v moderním kontextu.

Manželé z Londýna natrefili na historický statek ze 16. století na úpatí kopců v oblasti Umbrie na jedné ze svých toulek středním Itálií. Během výletu v proměnlivém jarním počasí se v něm ukryli před deštěm a při pohledu z něj si uvědomili, že toto místo je jim souzeno.

O dva roky, po odkládání každého centu, statek koupili a během následujících let mu vdechli nový život. Nalezli mladých nizozemských designérů Roba a Jeroena MACC, kteří byli stejně jako oni nadšení že vrátí život tomuto okázalému sídlu. Společně s místním architektem Perem Sacco rozjeli rozsáhlou rekonstrukci . Maximálně při tom využívaly tradiční technologie a místní materiály, aby statku zachovaly jeho původní ráz. Zároveň však do něj vnesli moderní venkovský styl a citlivě zakomponovali moderní design.

Rozdělení domu

Tradiční domy v této oblasti měly vnější schodiště na první patro, kde žili hospodaří, zatímco dole, v přízemí byly umístěny zvířata a svým teplem vyhřívali i vrchní prostory. Tento však byl jiný, měl schody uvnitř, což naznačuje, že to byl dům ne hospodáře, ale někoho významnějšího.

Časem však byly v přízemí vytvořeny velké stáje rozděleno chodbou a schodištěm. Architekt se rozhodl odstranit staré schody a vytvořit nové vnitřní schodiště, které situoval do obývacího pokoje vedle nově vytvořené kuchyně spojené s jídelnou . Obývací prostor je rozdělen na útulné posezení a stylový prostor s krbem a knihovnou. V podkroví jsou čtyři ložnice. Součástí prostorné rodičovské ložnice je koupelna s měděnou vanou. K dětském pokoji přísluší samostatná koupelna s vanou a se sprchovým koutem. I ostatní ložnice mají samostatné koupelny se sprchou.

Staré a moderní spolu

Tam, kde to bylo možné, využili původní prvky. Originalitu interiéru zvyšují staré dřevěné trámy, které ošetřili a zachovaly. Stejně původní terakotové dlažby a doplnily jejich moderními litými pryskyřičnými podlahami v kuchyni a ve vstupní hale. Oživili původní pec, ale v nové podobě otevřeného krbu.

Vše staré dřevo z původních dveří a jiných vnitřních či vnějších konstrukcí ošetřili a znovu použili na výrobu stolků, postelí , skříní na prádlo či dvířek na kuchyňské lince. Zbytek zařízení doplnili novými současnými prvky, které designéři pečlivě vybrali, aby celý interiér domu působil teplo, útulně a pohodlně.

I pro turisty

Pokud vyberete do střední Itálie, můžete na vlastní kůži pocítit historickou atmosféru této bývalé farmy . Majitelé totiž tento velký venkovský dům, který má až dvanáct lůžek, pronajímají. Svým hostům nabízejí některou z klimatizovaných ložnic, ale i dva vyhřívané bazény. Jeden je umístěn přímo nad domem s krásným výhledem a hned vedle je menší bazén pro děti.