Řez popínavých rostlin: Udržte je ve správném tvaru

Řez popínavých rostlin: Udržte je ve správném tvaru 1

Mnohé popínavé rostliny nyní třeba seříznout, abyste je udrželi v plánovaném rozsahu a podpořily bohaté kvetení. Pomůžeme vám s tím, jak si poradit s plamínkem, vistárií, hlohyně, Dulovce a zimolez.

Plamínek horský

Řezem upravujte plamínek horský a jeho odrůdy, abyste je udrželi ve vyčleněném prostoru. Stonky zkracujte co nejdříve po odkvětu, protože příští rok bude kvést na letošních výhoncích. Abyste se vyhnuli tvarování těchto vzrostlých popínavých rostlin, vysaďte si kompaktní odrůdu’Primrose star‘, která dorůstá jen do výšky 3 metrů.

Zimolez

Řezem upravte skoro kvetoucí zimolezy, jako je například zimolez svlačcovitá a jeho odrůdy, hned po odkvětu. Odkvětu stonek seřízněte až po mladé, silné dřevo a udržíte rostlinu pěknou hustou.

Hlohyně a kdoulovec

Seřízněte hlohyně a kvetoucí kdoulovec hluboko až k oporám. Tvarujte jejich stejně jako ostatní popínavé rostliny ihned po odkvětu. Všechny ven směřující výhonky odstřihněte na dva až tři pupeny a přivažte je k ostatním.

Vistárie

Vistárii tvarujte dvakrát do roka, uprostřed léta a znovu v zimě.

Uprostřed léta tvarujte mladé a všechny dlouhé pružné výhonky, které nejsou určeny k vytvoření nových větví. Seřízněte je na pět nebo šest pupenů.

Celkový vzhled vistárie tím upravíte. Zimní řez pak zredukuje boční výhonky, které se objevily po letním řezu. Tento postup řezu pomáhá vytvářet pěkný vzhled a množství květů.