Záhony v zimě

Záhony v zimě 1

Teploty jsou u nás stále poměrně vysoké a sněhu je málo. Připravte rostliny v záhonech na mrazy, aby dobře přezimovaly.

Chladná zima bez sněhu bývá pro rostliny často náročnější než když zahradu zavalí sníh. Pokud jste nestihli v podzim záhony řádně zazimovat, stále máte možnost ochránit citlivější druhy.

Citlivé dřeviny

Často se v zahradách setkáváme s nepůvodními druhy, které pocházejí z teplejších oblastí. Naše zima může být pro ně likvidační. Rizikové jsou například růže čajohybridy, které je třeba před zimou seříznout a přikrýt kompostem a chvojím. Stromečkovým růžím kromě nastýlky kolem pařezy obalte korunku do jutového pytle. Mrazivý vítr umí v zimě napáchat na rostlinách nemalé škody.

Skalka

Skalničky milují teplo a sucho. V zimě jim však častokrát škodí více vlhkost ze srážek, která se ve studeném počasí nevypařuje. Proto by měly být vysazeny v dobře propustném substrátu, který nezadržuje vodu. Příliš mnoho vlhkosti na jaře způsobí, že se v skalce rozmnoží patogenní houby a rostliny vyhynou. Skalničky ochraňte skleněnou tabulí nebo fólií, která zabrání nadměrnému smáčení půdy.

Ovocné stromy

Pro ovocné stromy je nejnebezpečnější rychlé střídání teplot v zimě a na jaře během slunečných dnů. Kůra následkem toho praská, strom se brání klejotok a do ran se může zanést infekce. Preventivním nátěrem kmene a silných větví bílým vápenným mlékem zabráníte přehřívání kůry a její praskání.

Drobné ovoce

Pokud jste nestihli keře seříznout na podzim, můžete tak učinit ještě i teď. Vyberte si na však na řez teplejší den, aby se řezné rány lépe zacelily. K rostlinám pridjte vyzrálý kompost, který jim na jaře dodá potřebné živiny.

Zimní zálivka

Během suché zimy nezapomeňte stálezelené dřeviny občas polít – přes den, kdy půda rozmrzne. Z listů se totiž stále odpařuje voda a rostlina ji nemá odkud přijmout. Proto častokrát zejména čerstvě vysazené jehličnany mohou během první zimy vyschnout. Nastýlka u kmene ty ž nedovolí půdě zcela promrznout a voda se dostane snadněji ke kořenům.