Tento strom by si měl v roce 2019 zasadit každý z vás

Tento strom by si měl v roce 2019 zasadit každý z vás 1

Vždy zde s námi tento strom byl. Potřebujeme ho, no on bohužel mizí. O jaký strom se jedná? Koho se budeme snažit v roce 2019 zachránit?

Když si ho vysadíte, nejen že budete mít kočičky vždy po ruce, ale pomůžete přírodě.

Vrba je nenahraditelná

Pokud máte zahradu, měli byste si tam povinně zasadit vrbu. Znepokojivě totiž z naší země mizí, a přitom je tak potřebná! Kromě toho, že zajišťuje ochranu břehových svahů a rekultivaci lomů, je záchranou pro včely a včely jsou zase záchranou pro nás. Ty totiž při jarním vylietavaní z úlů potřebují výživu a díky vrbě získají pořádnou porci proteinu.

Méně vrb – méně medu?

Vrby jsou včelí pastva. Bohužel, dochází k úbytku včelstev a tím pádem se snižuje i produkce medu. Ten, který se prodává, pak musí být zákonitě dražší. Pokud si vysadíte na svém pozemku vrbu, včely se vám poděkují a vy to oceníte při natírání si mediky na chléb. Zatímco nezačnou kvést ovocné stromy, díky vrbě mají včely celou jaře o potravu postaráno.

I člověk potřebuje vrbu

Znáte to i z literatury.Vrba vás vždy vyslechne. V důsledku klimatických změn však stoupá význam vrby i pro nás, a to hlavně pro její schopnost zadržovat vodu v krajině a zároveň zpevňovat půdu. Vrba zpevní břehy vodních toků i terén jako takový. Využíváme jejich při pletení různých košíků, je zkrátka naší součástí odnepaměti a my bychom neměli dovolit, aby z naší země vymizela!

Zasaďte si ji, prosím …

Na výběr máte z množství druhů vrb, některá je léčivá, jiná se zase více hodí do menší zahrady, jiná do větší, proto se poraďte v zahradnictví. Roste velmi rychle, takže můžete v krátkém čase pomoci životnímu prostředí. Sází se na začátku jara, protože tehdy již není půda zmrzlá, ale není ještě letní horko, která by bránila výhonkem zakořenit a nutila by je vyschnout.