Technologie jdou neustále dopředu ve všech různých odvětvích a to, co bylo před pár lety bráno jako neuskutečnitelná vize, je v dnešní době běžnou záležitostí. Domácí spotřebiče mají čím dál více funkcí, a ani zahrada nebyla ochuzena o inovativní výdobytky 21. století.
Co dříve obhospodařoval člověk, dnes bez problému zvládne inteligentní stroj. Vezměme si například sekání trávníku. Dříve úmorná a vyčerpávající aktivita, dnes může mít majitel posekáno téměř mrknutím oka. Stačí vypustit na trávník moderní vycvičenou robotickou sekačku a můžete si jít po svých. Až se vrátíte, pohled na precizně posečený trávník vás zaručeně potěší na duši.
Princip moderních robosekaček
Tento typ zařízení se hodí zejména těm jedincům, kteří sekání trávy ze srdce nesnášejí nebo ho považují za příliš stresující a vyčerpávající činnost. Na druhou stranu jej mohou ocenit i lidé, jež sekání trávy sice nepovažují za zbytečnost, ale kvůli nedostatku času na něj nemají čas. S nepostradatelným robotickým pomocníkem si člověk může užívat dokonale zastřižený trávník jednoduše a bez námahy.
Jejich hlavním a jediným cílem je permanentní starost o trávník posekaný na stanovenou výšku. Robosekačky nesbírají posekanou trávu, pouze zastřihávají konečky travního porostu, které slouží jako přírodní hnojivo, čímž dochází k ideálnímu mulčování půdy.
Robotické sekačky fungují podobně jako robotické vysavače. Jsou samostatné, stačí si jen vybrat jeden z přednastavených programů. Obecně by se dalo říci, že čím více tlačítek má sekačka pro nastavování funkcí, tím lépe se vám budou nastavovat všechny možnosti, zvlášť když je vybavena i numerickou klávesnici. Zadávání čísel se může hodit u bezpečnostního PIN kódu, který je nutné zadat pro spuštění přístroje.
Aby zařízení vědělo, kde všude se smí pohybovat, musí se mu stanovit hranice. Lepší typy sekaček mají integrovaný GPS modul a v prostoru se orientují podle nastavených souřadnic, u starších druhů se musí okruh vytvořit manuálně tzv. obvodovou smyčkou z vodičů. Díky ní bude sekačka vědět, co přesně může posekat, a jak se orientovat v prostoru. Vodiče stačí položit na zem a zajistit je skobami pod úroveň žacích břitů, po čase vodiče zarostou a přestanou být vidět. Samozřejmostí je, že když si nevíte rady s nastavením, můžete se podívat do přiloženého manuálu.
Jak vybrat robotickou sekačku?
Nejdůležitějším aspektem při výběru vhodné robosekačky je velikost zatravněné plochy. Výrobci u svých produktů uvádějí doporučenou nebo maximální velikost trávníku. Doporučená velikost označuje ideální rozlohu, kterou je sekačka schopna posekat za přijatelný čas. Maximální velikost naopak představuje nejzazší mez, kde dokáže sekačka operovat v rámci prostoru vymezeného od hraničního kabelu nebo své základny v závislosti na velikosti baterie a intenzity signálu. Jestliže by byla maximální velikost pro příklad 600 metrů čtverečních, rozloha pozemku by neměla tuto hodnotu převyšovat. V opačném případě by se mohl robot potýkat s nedostatkem signálu. Menší velikost plochy bude jen ku prospěchu. Do celkové plochy, kterou má robot na starosti, se samozřejmě nezapočítávají místa bez trávy, jako jsou cesty, záhony, bazén apod.
Sekačka zvládne posekat teoreticky jakýkoliv tvar trávníku. Jediné, na čem záleží, je členitost terénu. Robosekačky je možné používat pouze na trávníky, které byly předem upraveny na výšku přibližně 20 centimetrů benzínovou nebo elektrickou motorovou sekačkou. S nerovnými plochami, velkými drny nebo vystouplými kořeny si bohužel neporadí, protože na těchto nevhodných místech vždy uvíznou a pro jejich osvobození je nutný lidský zásah. Stejně tak plocha s mnoha cestičkami nebo stromy není pro robotickou sekačku vhodná. Jestliže předem víte, že některý úsek pro ni může být problémový, jednoduše přístroj naprogramujte tak, aby pečoval pouze o část pozemku. V tomto ohledu by se měl člověk na zahradě spíše spolehnout na motorovou sekačku. Pokud je však trávník stejnoměrně zatravněný a nejsou na něm žádná extrémně nerovná místa, můžeme počítat s výborným výsledkem. Autonomní sekačce nedělá problém posekat mokrou nebo o něco vyšší trávu. Stejně tak si poradí s mírně svažitým terénem se sklonem do 30°.
Další důležitou vlastností je kapacita baterie, na níž závisí, kolik toho robosekačka dokáže posekat na jedno plné nabití, než se vrátí zpátky do nabíjecí stanice. Jestliže počítáme s velkou zahradou, zařízení by mělo mít takovou baterii, aby zvládlo posekat alespoň 150 metrů čtverečních. Nesmíme zapomenout ani na rychlost dobíjení baterie, nabíjecí cyklus by neměl trvat déle než dvě hodiny, jinak by se sečení celého trávníku prodloužilo na několik dní.
Záběr robotické sekačky přece jen není nejdůležitější charakteristikou, neboť na tom přece až tak nezáleží, když za vás práci odvede někdo jiný. Nicméně čím více se poseká, tím rychleji bude hotovo. Základem je proto správný systém sekacího zařízení, který musí být bezpečný a efektivní zároveň. Pozor je třeba si dávat na použitý systém nastavení výšky sečení trávy. Existuje několik různých možností a každá sekačka jej může mít vyřešený jinak. U vybraných druhů nastavujete potřebnou výšku otočným kolečkem, u jiných zase musíte složitě manipulovat s celým přístrojem, otáčet jej vzhůru nohama a rozmontovávat mechanismus šroubovákem. Rovněž záleží na tom, jakou minimální výšku je možné nastavit. Dvacet milimetrů je více než dostatečná hodnota, za to třicet milimetrů bude pro výsledný vzhled trávníku už o něco horší. Je vhodné si rovněž zjistit, jak často je nutné u použité technologie vyměňovat ostří, čímž zjistíte, jaká je životnost břitů. Vždy se tedy předem ujistěte, že kupujete takové zařízení, s jehož seřízením a servisem nebudete mít sebemenší trápení.
Autonomní sekačky mohou mít i další doplňkové funkce, které nepatří mezi standardní výbavu. Za příplatek si můžete pořídit mnoho praktických a příjemných zlepšení, například dětský zámek, bezpečnostní systém, možnost rozdělení opečovávaného prostoru do několika menších zón, zvuková upozornění a další. Ani dešťový senzor nemusí být na škodu, díky němu robot pozná, že je venku deštivé počasí, a tudíž nebude plýtvat baterií na sekání trávy. Někteří výrobci pokročili o něco dále a pro své robotické sekačky vytvořili speciální mobilní aplikaci pro chytré telefony. Díky ní můžete přístroj ovládat i na dálku a nastavovat své priority v rámci vybraného časového rozvrhu.
Cena za robotickou sekačku v obchodech začíná přibližně na 18 tisících korunách za nejzákladnější model, lepší varianty přijdou klidně až na 60 tisíc korun. Vše záleží hlavně na tom, na jak velkou plochu sekačku potřebujete.