Praktické lednové tipy do ovocné zahrady

Praktické lednové tipy do ovocné zahrady 1

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada v lednu odpočívá a zahrádkář si tak klidně může užívat nicnedělání, opak je pravda. I nyní musíte v zahradě co-to udělat, abyste během sezóny vyhnuli nemilým překvapením.

Zbavte se škůdců přezimujících na kmenech

Hlavně na kmeny starších stromů, které již mají popraskané borku mohou přichytit škůdci ovocných dřevin, jejich larvy či vajíčka a přečkat tak zimu. Starou borku je proto dobré opatrně seškrábat. Dejte si však pozor, abyste při tom nepoškodili kambium.

Pod strom si nezapomeňte rozložit starou hadr, do které seškrábala borku spolu se škůdci zachytíte. Vše pak spalte.

Přihnojte ovocné stromky

Během mírné zimy, kdy půda v lednu není promrzlá, můžete k stromům zapracovat hnojiva. V tomto období jde o fosforečná (superfosfát) a draselné (síran hlinito-hořečnatý). Pokud dáváte přednost jednodušší cestě použitím kombinovaných hnojiv, vybírejte takové, které jsou určeny na ovocné stromy a obsahují více fosforu a draslíku než dusíku.

Zkontrolujte lepové pásy na kmenech

Pokud jste nejpozději počátkem října na kmeny stromů připevnili lepové pásy proti samičkám píďalky zimní a píďalky podzimní, které lezou do korun naklást vajíčka, je čas zkontrolovat zda ještě stále dostatečně dobře plní svou funkci. Pokud je již lepivost nižší, raději je vyměňte za nové. Ochranu proti Píďalka nepodceňte. Z přezimovaných vajíček se na jaře vylíhnou housenky, které poškozují pupeny a později i mladé, pučící listy.

Odstraňte mumifikované plody

Ačkoli mnozí zahrádkáři odstraňování poškozených a už celkem mumifikovaných plodů jádrovin a peckovin nepřikládají velkou důležitost zda jejich dokonce na stromech záměrně nechávají s přesvědčením, že ptactvu poslouží jako obživa, není to správné. Ptáci si téměř shnilé plody nevšímají a vy navíc riskujete rozšíření nebezpečné houbové choroby, moniliózy, která má mimo jiné za následek hnití, často ještě nedozrálého ovoce přímo na stromech.

Napadené zošúverené plody (moniliové mumie) jsou plné spór, které se na jaře nekontrolovatelně šíří a infikují další stromy. Třeba je proto co nejdříve, nejlépe již během vegetace, tedy hned, jak se poškození projeví sklidit a spálit.